Used 2017 Forest River RV Wildcat Maxx 265BHX Travel Trailer
Double your fun with the rear double bunk and double entry door on the 265BHX travel trailer by Forest River. You will also love all of the space inside this Wildcat Maxx.
Enter thru the door towards the front of the trailer and find plenty of open space thanks to the slide. Located on the slide out is a u-dinette and a sofa. Along the opposite side there is a large angled sink, three burner range, overhead cabinet for dishes, and microwave. Store your perishables in the refrigerator, and find plenty of room for your canned goods in the walk-in pantry. Along the interior wall there is a LCD TV mount which can be seen from any spot in the kitchen/living area.
The front bedroom has an accordion doors on either side of the LCD TV mount which provides a bit more privacy. You will also find a queen bed and two wardrobes for your hanging clothes.
Now your kids can being along a friend thanks to the double bunk over double bunk. Here you will find sleeping space for four people! The ladder allows easy access to the top bunk.
In the bathroom there is a corner sink, toilet and a tub. You will also enjoy the private entry door which gives easy access to the bathroom from outside. Now you don't have to walk all the way through the trailer just to use the bathroom!
Outside there is a pass through storage area and rear storage plus so much more!
I was having trouble with my BMPRO and we called Burton campers and shared what was going on then we were transferred to Easton. He understood our problem and was extremely helpful in helping me resolve our issues. Great customer service and support. We need more Eastons in the workplace we live in California and had to call Alabama to get the help we needed. Great job Easton
- Sandra
Stock# IGSN-9108617
| Sleeps | 9 |
| Slides | 1 |
| Length | 31 ft 8 in |
| Ext Width | 8 ft |
| Hitch Weight | 828 lbs |
| GVWR | 7828 lbs |
| Dry Weight | 6496 lbs |
| Cargo Capacity | 1332 lbs |
| Fresh Water Capacity | 61 gals |
| Grey Water Capacity | 32 gals |
| Black Water Capacity | 32 gals |
| Furnace BTU | 35000 btu |
| Number Of Bunks | 2 |
| Available Beds | Queen |
| Refrigerator Type | Double Door |
| Refrigerator Size | 8 cu ft |
| Cooktop Burners | 3 |
| Number of Awnings | 1 |
| AC BTU | 13500 btu |
| Awning Info | 16' Electric |
Wildcat Maxx 265BHX Reviews
Loading
.
Manufacturer and/or stock photographs may be used and may not be representative of the particular unit being viewed. Where an image has a stock image indicator, please confirm specific unit details with your dealer representative.


