Used 2017 Forest River RV Wildcat Maxx 262RGX Fifth Wheel
PERFECT COUPLE'S COACH!
Enjoy camping inside the Wildcat Maxx 262RGX half ton fifth wheel by Forest River which features a rear kitchen and double slide outs.
As you enter the fifth wheel, to the left there is a chair. The kitchen area has a pantry, refrigerator, three burner range, microwave, double kitchen sink, and a large counter space. The slide has a u-shaped dinette, or an optional free-standing dinette, and a sofa. Next to the slide out you will find an entertainment center.
Step up to the bathroom. The bathroom is on the left. Inside the bathroom you will find a sink, corner shower, linen cabinet, and toilet.
The front bedroom greets you with a queen bed and two nightstands. The linen/wardrobe slide offers extra storage space.
You will find overhead cabinets throughout the fifth wheel, as well as an exterior pass through storage area, plus more!
After over 20 plus years we found Schieks RV, in Manitowoc and we are so glad we did, Tina was knowledgable and genuine you can tell she truly wants what is best for you and cares just like she would if buying a camper/fifth wheel for herself.
We met the service team when first looking at the fifth wheel and again at walk through making sure everything was set for us, explaining everything and - Allan
You Save: $3,705
Sale Price: $22,995
Stock# 016792
| Sleeps | 5 |
| Slides | 2 |
| Length | 30 ft 6 in |
| Ext Width | 8 ft |
| Ext Height | 12 ft 7 in |
| Hitch Weight | 1594 lbs |
| GVWR | 11754 lbs |
| Dry Weight | 8268 lbs |
| Cargo Capacity | 3486 lbs |
| Fresh Water Capacity | 87 gals |
| Grey Water Capacity | 108 gals |
| Black Water Capacity | 54 gals |
| Tire Size | 15" |
| Furnace BTU | 35000 btu |
| Available Beds | 1 |
| Refrigerator Type | Double Door |
| Refrigerator Size | 8 cu ft |
| Cooktop Burners | 3 |
| Shower Size | 32 |
| Number of Awnings | 1 |
| AC BTU | 13500 btu |
| Awning Info | 17' Electric |
| Shower Type | Radius |
| VIN | 4X4FWCB29HT016792 |
Wildcat Maxx 262RGX Reviews
Loading
.
Manufacturer and/or stock photographs may be used and may not be representative of the particular unit being viewed. Where an image has a stock image indicator, please confirm specific unit details with your dealer representative.


