Used 2017 Forest River RV Wildcat Maxx 250RDX Fifth Wheel
For a comfortable time camping with family and friends, choose the half-ton fifth wheel 250RDX Wildcat Maxx by Forest River. This model offers plenty of features such as a u-dinette, double slide outs, plus a large master bedroom.
Along the rear wall there is a u-dinette. Here you can enjoy meals and snacks throughout the day, and at night easily convert the dinette into a sleeping area. The slide out along the road side features a sofa, a pantry for your dry goods, and a refrigerator. Optional theatre seating can be added in place of the sofa.
To the right of the entry door there is an entertainment center with a swing arm TV. This allows the TV to be easily seen from any spot in the combined kitchen and living area. The optional fireplace will add a nice cozy ambiance on those chilly evenings. Just past the entertainment center you will find a three burner range, plenty of overhead cabinets, and an angled double sink.
Head up the stairs and the bathroom is along the right side. Here you will find a toilet, a 32" radius shower, a sink, and a medicine cabinet. There is also a sliding door which closes off the bathroom from the master bedroom.
In the front room you will find the second slide out. Here there is a linen cabinet, a wardrobe, and a desk top with drawers. The bedroom also features a queen bed, an overhead cabinet, a nightstand, and a wardrobe.
There is plenty of exterior storage thanks to the pass through storage area with slam latch doors, plus you can enjoy the shade of the 18' awning, and more!
Did not buy today, but I will be back! Shawn showed me what I asked to see and walked me through what might fit my needs. I am coming back when I'm ready to buy. Best prices on 2025 units. - Paul
Stock# 98500
| Sleeps | 5 |
| Slides | 2 |
| Length | 32 ft 1 in |
| Ext Width | 8 ft |
| Ext Height | 12 ft 10 in |
| Hitch Weight | 1460 lbs |
| GVWR | 11620 lbs |
| Dry Weight | 8243 lbs |
| Cargo Capacity | 3377 lbs |
| Fresh Water Capacity | 87 gals |
| Grey Water Capacity | 54 gals |
| Black Water Capacity | 54 gals |
| Tire Size | 15 |
| Furnace BTU | 35000 btu |
| Available Beds | 1 |
| Refrigerator Type | Double Door |
| Refrigerator Size | 8 cu ft |
| Cooktop Burners | 3 |
| Shower Size | 32 |
| Number of Awnings | 1 |
| AC BTU | 13500 btu |
| TV Info | LR Swing Arm |
| Awning Info | Electric |
| Axle Count | 2 |
| Shower Type | Radius |
| VIN | 4X4FWCA22HT016750 |
Wildcat Maxx 250RDX Reviews
Loading
.
Manufacturer and/or stock photographs may be used and may not be representative of the particular unit being viewed. Where an image has a stock image indicator, please confirm specific unit details with your dealer representative.


