Used 2017 Forest River RV Wildcat 327RE Fifth Wheel
Set out to new destinations each time you go camping with the 327RE Wildcat fifth wheel by Forest River. This model features triple slide outs, a rear entertainment center, and a functional and spacious kitchen!
Step inside this fifth wheel and find dual opposing slides. The first slide has a free-standing dinette with four chairs and two recliners. On the opposite there is a slide with a L-shaped sofa, L-shaped counter, double kitchen sink, three burner range, and overhead cabinets which help to keep your things neat and tidy. Adjacent to the slide is a refrigerator, and pantry. Located along the rear wall you will find a 50" LED HDTV lift, fireplace, and shelves on either side.
Step up a few stairs, and the bathroom is on the left. Inside there is a toilet, storage cabinet, shower, and sink.
In the front bedroom find a slide with a queen bed and nightstand. Opposite of the bed there is a dresser, and along the front wall you will find more storage with the wardrobe, and in the corner the room is washer/dryer prepped for your convenience, and so much more!
Anne was an excellent salesperson. She took her time to show us and help us over several months. Always gracious and considerate until we made a decision. We got a fair trade and a great deal.
Much in contrast to an unnamed out of town place where we were under intense pressure to buy the moment we stepped inside.
The rest of the staff were equally helpful. Financing was easy and straightforward. - Joe
You Save: $6,000
Sale Price: $14,995
Stock# 000428
| Sleeps | 4 |
| Slides | 3 |
| Length | 37 ft 7 in |
| Ext Width | 8 ft |
| Ext Height | 12 ft 7 in |
| Hitch Weight | 1712 lbs |
| GVWR | 13712 lbs |
| Dry Weight | 10573 lbs |
| Cargo Capacity | 3139 lbs |
| Fresh Water Capacity | 60 gals |
| Grey Water Capacity | 87 gals |
| Black Water Capacity | 39 gals |
| Tire Size | 15" |
| Furnace BTU | 35000 btu |
| VIN | 5ZT3WCYBXGG000428 |
Wildcat 327RE Reviews
Loading
.
Manufacturer and/or stock photographs may be used and may not be representative of the particular unit being viewed. Where an image has a stock image indicator, please confirm specific unit details with your dealer representative.


