Used 2017 Forest River RV Vibe Extreme Lite 258RKS Travel Trailer
Rear Kitchen!
View all Vibe Extreme Lite Floorplans
2017 258RKS Features and Options
Step inside this Vibe Extreme Lite travel trailer model 258RKS and see how convenient your next camping trip can be. This rear kitchen layout is great and it also offers a large road side slide to add interior floor space for moving around.
As you enter notice the kitchen area that begins with a refrigerator to your immediate left. Next, a three burner range including an overhead microwave oven, some counter space, and a double sink. There is ample overhead cabinetry, plus lower cupboards and drawer space as well.
To your right inside the entry door notice the dinette space for meals, or just hanging out. Opposite a slide out jiffy sofa adds more seating space, plus both can be transformed into sleeping space if needed at night. There are overhead cabinets above both, and a space for a LCD TV is located above the dinette.
Within the jiffy sofa slide you will find an end table and more storage space. There is a pantry for dry food items and a wardrobe.
Along the curb side opposite the storage enjoy a spacious bathroom that features a radius shower, toilet, and sink with overhead medicine cabinet. You will also find a linen cabinet for your towels and toiletries.
The very front of this Vibe Extreme Lite trailer offers a relaxing retreat with a queen size bed, dual bedside wardrobes, and an overhead shelf.
For all of your outdoor camping equipment there is ample storage up front with a large pass-through storage compartment. You may also enjoy the 18' awning which provides a bit of covered living space just outside your door, and so much more!
As you enter notice the kitchen area that begins with a refrigerator to your immediate left. Next, a three burner range including an overhead microwave oven, some counter space, and a double sink. There is ample overhead cabinetry, plus lower cupboards and drawer space as well.
To your right inside the entry door notice the dinette space for meals, or just hanging out. Opposite a slide out jiffy sofa adds more seating space, plus both can be transformed into sleeping space if needed at night. There are overhead cabinets above both, and a space for a LCD TV is located above the dinette.
Within the jiffy sofa slide you will find an end table and more storage space. There is a pantry for dry food items and a wardrobe.
Along the curb side opposite the storage enjoy a spacious bathroom that features a radius shower, toilet, and sink with overhead medicine cabinet. You will also find a linen cabinet for your towels and toiletries.
The very front of this Vibe Extreme Lite trailer offers a relaxing retreat with a queen size bed, dual bedside wardrobes, and an overhead shelf.
For all of your outdoor camping equipment there is ample storage up front with a large pass-through storage compartment. You may also enjoy the 18' awning which provides a bit of covered living space just outside your door, and so much more!
What Our Customers Are Saying
Randy and Tim helped us out. We needed some new batteries on our trip from Indianapolis to Bend, OR. Not only did they get us the batteries, when we needed a new connection made they drove us down to the local Napa and got us back. Also stayed open an hour past closing to make sure we were good. - Dan
Price:
$13,900
You Save: $1,000
Sale Price: $12,900
You Save: $1,000
Sale Price: $12,900
4Z's RVS
Location: Peru, IN
Stock# 109659
Location: Peru, IN
Stock# 109659
Stock# 109659
To get help now on this RV, call and enter the RV ID if prompted.
2017 258RKS Specifications
| Sleeps | 5 |
| Slides | 1 |
| Length | 29 ft 6 in |
| Ext Height | 11 ft |
| Hitch Weight | 498 lbs |
| Dry Weight | 4942 lbs |
| Cargo Capacity | 1800 lbs |
| Fresh Water Capacity | 46 gals |
| Grey Water Capacity | 64 gals |
| Black Water Capacity | 32 gals |
| Tire Size | 15" |
| Available Beds | Queen |
| Refrigerator Type | Dometic Double Door |
| Refrigerator Size | 6 cu ft |
| Cooktop Burners | 3 |
| Number of Awnings | 1 |
| LP Tank Capacity | 20 |
| Water Heater Capacity | 6 gal |
| Water Heater Type | Gas/Electric DSI |
| AC BTU | 13500 btu |
| Awning Info | 18' electric |
| Axle Count | 2 |
| Number of LP Tanks | 2 |
| Shower Type | Radius |
| VIN | 4X4TVBB29H4109659 |
For more information
Contact Us
Vibe Extreme Lite 258RKS Reviews
Be the first to tell other RVers what you think about this RV Write a Review
Similar RVs and Floorplans
Loading
.
Manufacturer and/or stock photographs may be used and may not be representative of the particular unit being viewed. Where an image has a stock image indicator, please confirm specific unit details with your dealer representative.


