Used 2017 Forest River RV Vibe Extreme Lite 224RLS Travel Trailer
THIS RV IS SOLD. OVER 3000 MORE IN STOCK. CALL 817-645-8100
When you are in this Vibe Extreme Lite 224RLS travel trailer, you won't feel like you are camping. This Forest River model has a single slide, and a front bedroom.
Step inside to find the full bath straight in front of you. Inside, there is a radius shower, sink, medicine cabinet, and a toilet. There is a private entry door into the front bedroom as well.
In the bedroom you will find a queen bed, two wardrobes, and a shelf.
Back near the entry door there is a corner pantry, refrigerator, three burner range, microwave, and double kitchen sink. Plus you will enjoy preparing meals on the extra counter space, and storing your dishes in the overhead cabinets.
Along the rear of the trailer you can relax at the sofa, and at night it can convert into additional sleeping space. The dinette is on a slide, which helps to open up the floor space. Adjacent to the dinette you will find an entertainment center for your inside enjoyment.
Outside there is a 20' awning and a large pass through storage area, and more!
They went above and beyond to make a wonderful experience buying our camper. From sales to the guys doing the walk through to finance. I would highly recommend them to anyone. Very easy transaction. A+ rating in our book. Thank you for everything. - Jason
Stock# 208100A
| Sleeps | 5 |
| Slides | 1 |
| Length | 28 ft 4 in |
| Ext Height | 11 ft |
| Hitch Weight | 567 lbs |
| Dry Weight | 4886 lbs |
| Cargo Capacity | 1833 lbs |
| Fresh Water Capacity | 46 gals |
| Grey Water Capacity | 64 gals |
| Black Water Capacity | 32 gals |
| Tire Size | 14" |
| Available Beds | Queen |
| Refrigerator Type | Dometic Double Door |
| Refrigerator Size | 6 cu ft |
| Cooktop Burners | 3 |
| Number of Awnings | 1 |
| LP Tank Capacity | 20 |
| Water Heater Capacity | 6 gal |
| Water Heater Type | Gas/Electric DSI |
| AC BTU | 13500 btu |
| Awning Info | 20' electric |
| Axle Count | 2 |
| Number of LP Tanks | 2 |
| Shower Type | Radius |
| VIN | 4X4TVBX2XH4109176 |
Vibe Extreme Lite 224RLS Reviews
Loading
.
Manufacturer and/or stock photographs may be used and may not be representative of the particular unit being viewed. Where an image has a stock image indicator, please confirm specific unit details with your dealer representative.


