Used 2017 Forest River RV Vengeance Super Sport 314A12 Toy Hauler Fifth Wheel
It's time to plan your next adventure in the Forest River Vengeance Super Sport 314A12 toy hauler fifth wheel. You are sure to enjoy the cargo area, loft bed, u-shaped dinette/sofa, plus so much more!
During the day you can sit and relax in the cargo area on the dual opposing flip-up sofas, and free-standing table. At night the sofas convert into extra sleeping space. In the corner there is a TV mount. The large rear ramp door allows for easy loading and unloading of all your toys when it's time to play. Plus you are sure to enjoy the side door which allows easy access to your toys and the half bath.
A patio door separates this space from the main living room. There is a loft above the cargo area with access from the living area for additional sleeping space for friends and family.
As you enter the living room and kitchen there is a u-shaped dinette/sofa slide out along the curb side wall for dining or visiting. The kitchen amenities along the road side wall include a large sink, three burner range, microwave, and a refrigerator. Adjacent to the slide is a pantry for your food items. Along the outside wall of the half bath is an entertainment center for your enjoyment.
Step up to the bathroom and bedroom areas. Inside the bathroom there is a corner shower, toilet, sink, and medicine cabinet. From the bathroom you can enter the bedroom through the private bathroom entrance door.
As you enter the bedroom from the hallway there is a queen bed with wardrobes on either side of the bed and an overhead cabinet above. Across from the bed there is a mount for a LCD TV.
Outside you can stow more of your outdoor gear in the pass through storage area near the main door.
Great service, super friendly and very patient answering a hundred questions. Finance lady Christen was very helpful in getting us the best deal. All wonderful people, thank you all so much. - Tricia
Stock# 314a
| Sleeps | 8 |
| Slides | 1 |
| Length | 39 ft 2 in |
| Ext Width | 8 ft 6 in |
| Ext Height | 13 ft 4 in |
| Hitch Weight | 2466 lbs |
| GVWR | 14466 lbs |
| Dry Weight | 10879 lbs |
| Cargo Capacity | 3587 lbs |
| Fresh Water Capacity | 100 gals |
| Grey Water Capacity | 38 gals |
| Black Water Capacity | 76 gals |
| Tire Size | 16" |
| Furnace BTU | 35000 btu |
| Available Beds | Queen |
| Refrigerator Type | Residential Refrigerator |
| Refrigerator Size | 11 cu ft |
| Convection Cooking | Yes |
| Cooktop Burners | 3 |
| Number of Awnings | 1 |
| Axle Weight | 12000 lbs |
| Garage Size | 12 ft |
| LP Tank Capacity | 60 |
| Water Heater Capacity | 6 gal |
| Water Heater Type | DSI Gas/Electric |
| AC BTU | 13500 btu |
| TV Info | Living Area Flat Screen TV |
| Awning Info | 21' Power |
| Axle Count | 2 |
| Number of LP Tanks | 2 |
| Shower Type | Angled |
Vengeance Super Sport 314A12 Reviews
Loading
.
Manufacturer and/or stock photographs may be used and may not be representative of the particular unit being viewed. Where an image has a stock image indicator, please confirm specific unit details with your dealer representative.


