Used 2017 Forest River RV Vengeance 394V13 Toy Hauler Fifth Wheel
Let the Laminated Vengeance toy hauler fifth wheel dual entry 394V13 by Forest River take you and your off-road toys on your next outdoor adventure.
In the 13' cargo area you will find a rear ramp door which allows for easy loading and unloading of your toys. During the day, the flip-up sofas with free-standing table add extra seating, and at night they can be used for extra sleeping space. In the corner of the cargo area you will find that for your convenience it is washer/dryer prepped and includes a TV mount above.
The loft bed adds extra sleeping space, so your kids can bring along a friend.
In the main living area you will find two slide outs. The first slide has a booth dinette, and sofa with recliners plus overhead cabinets. Along the opposite side of the fifth wheel the slide out includes a three burner range, microwave, refrigerator, and overhead cabinets. Adjacent to the slide you will find counter space with overhead storage. The kitchen sink is located on a peninsula. Before you head up the stairs be sure to notice the entertainment center with fireplace below along the interior wall.
There are two sets of stairs, the set on the right side will lead you directly into the bathroom. These steps are next to the main entrance door in the fifth wheel. Inside the bathroom you will find a corner shower, toilet, sink, and medicine cabinet.
The second set of stairs will take you directly into the bedroom, or you can enter the bedroom from the private bathroom sliding entrance. Inside the bedroom there is a slide out with wardrobes and a dresser located along the road side wall. You can get a good night sleep on the king bed. One side of the bed has a wardrobe while the other side has a nightstand, and above the bed you will find overhead cabinets for additional storage. Across from the bed there is a TV hook-up.
Outside the pass through-storage compartment allows for extra room for all of your gear, plus some!
They went above and beyond to make a wonderful experience buying our camper. From sales to the guys doing the walk through to finance. I would highly recommend them to anyone. Very easy transaction. A+ rating in our book. Thank you for everything. - Jason
Stock# UT840235
| Sleeps | 8 |
| Slides | 3 |
| Length | 41 ft 8 in |
| Ext Width | 8 ft 6 in |
| Ext Height | 13 ft 4 in |
| Hitch Weight | 3103 lbs |
| GVWR | 16971 lbs |
| Dry Weight | 12972 lbs |
| Cargo Capacity | 3999 lbs |
| Fresh Water Capacity | 100 gals |
| Grey Water Capacity | 80 gals |
| Black Water Capacity | 50 gals |
| Furnace BTU | 35000 btu |
| Fuel Capacity | 30 gals |
| Available Beds | King |
| Refrigerator Type | Stainless STeel |
| Convection Cooking | Yes |
| Cooktop Burners | 3 |
| Number of Awnings | 1 |
| Axle Weight | 21000 lbs |
| Garage Size | 13 ft |
| LP Tank Capacity | 60 |
| Water Heater Capacity | 6 gal |
| Water Heater Type | DSI Gas/Electric |
| AC BTU | 15000 btu |
| TV Info | Living Room |
| Awning Info | 21' Power |
| Axle Count | 3 |
| Washer/Dryer Available | Yes |
| Number of LP Tanks | 2 |
| Shower Type | Neo-Angled |
| VIN | 4X4FVGR34HR500990 |
Vengeance 394V13 Reviews
Loading
.
Manufacturer and/or stock photographs may be used and may not be representative of the particular unit being viewed. Where an image has a stock image indicator, please confirm specific unit details with your dealer representative.


