Used 2017 Forest River RV Surveyor 245BHS Travel Trailer
Inside this Surveyor 245BHS travel trailer by Forest River you will find a u-dinette slide and a rear bunk house.
As you enter the travel trailer, straight in front of you there is an entertainment center. To the left of the entrance there is a double kitchen sink, three burner range, and refrigerator. Along the opposite side of the trailer you will find a u-dinette slide. The slide helps to open up the floor space and gives you a bit more room. Adjacent to the slide there is a large pantry.
In the rear there is a bathroom with a toilet, tub/shower, sink, and medicine cabinet.
Also in the rear are a set of oversized double beds. With the double beds you will have extra room for your kids or your kids can even invite friends camping.
Located in the front of the trailer there is a queen bed with a super storage center below. Additional storage can be found with the wardrobes, and overhead cabinet.
Outside you can even enjoy fixing a quick snack or storing extra food at the outside kitchen, and more!
Our propane stopped working while on a trip from Kansas City to Alaska. I stopped at Eastside and they were very helpful. A Tech even took time to help me make sure I did need a new regulator. We were able to make the repair and get back on the road. - Mark
Stock# SS013B
| Sleeps | 8 |
| Slides | 1 |
| Ext Width | 8 ft |
| Ext Height | 11 ft |
| Int Height | 6 ft 11 in |
| Hitch Weight | 626 lbs |
| Dry Weight | 5204 lbs |
| Cargo Capacity | 2422 lbs |
| Fresh Water Capacity | 46 gals |
| Grey Water Capacity | 40 gals |
| Black Water Capacity | 30 gals |
| Furnace BTU | 30000 btu |
| VIN | 4X4TSVA29H2476066 |
Surveyor 245BHS Reviews
Loading
.
Manufacturer and/or stock photographs may be used and may not be representative of the particular unit being viewed. Where an image has a stock image indicator, please confirm specific unit details with your dealer representative.


