Used 2017 Forest River RV Sunseeker Grand Touring Series 2800QS Motor Home Class C
Only 45,000 KMS, Real Clean Unit, Won't Last Long
As you enter the Sunseeker Grand Touring Series 2800QS you will immediately notice how open and spacious this motor home is thanks to four slide outs!
Along the driver side of the motor home there is a dinette slide with a 32" TV above. Across from the dinette you will find a sofa or optional recliners.
The kitchen area has a L-shaped counter with a flip-up counter top, sink, and three burner range, and microwave. To the left of the entry door there is a refrigerator and pantry.
The bathroom area has a private toilet, medicine cabinet, and sink on one side of the motor home. Across from the private toilet area there is a corner shower.
In the bedroom you will find a wardrobe slide, and a queen bed slide with a nightstand along one side of the bed. On the wall that is shared with the bathroom area there is an optional TV/DVD, and so much more!
What a great experience. Absolutely streamlined process of my trade in. I was in and out in just around an hour or so. The staff was super helpful. Cory gave me a walkthrough of my new unit, very knowledgeable staff. I highly recommend this group! - Alex
Stock# MN10381A
| Sleeps | 5 |
| Slides | 4 |
| Length | 30 ft 4 in |
| Ext Width | 8 ft 1 in |
| Ext Height | 10 ft 8 in |
| Int Height | 6 ft 9 in |
| Hitch Weight | 7500 lbs |
| GVWR | 14500 lbs |
| Dry Weight | 11596 lbs |
| Cargo Capacity | 2904 lbs |
| Fresh Water Capacity | 43 gals |
| Grey Water Capacity | 42 gals |
| Black Water Capacity | 28 gals |
| Furnace BTU | 30000 btu |
Sunseeker Grand Touring Series 2800QS Reviews
Loading
.
Manufacturer and/or stock photographs may be used and may not be representative of the particular unit being viewed. Where an image has a stock image indicator, please confirm specific unit details with your dealer representative.


