Used 2017 Forest River RV Sunseeker 3170DS Ford Motor Home Class C
Family Ready Motor Home! Ask for availability today!
View all Sunseeker Floorplans
2017 3170DS Ford Features and Options
2017 Forest River RV Sunseeker 3170DS Ford highlights:
- Queen bed
- U-dinette
- Dual slides
- 3 burner range
- Full bath
What Our Customers Are Saying
After over 20 plus years we found Schieks RV, in Manitowoc and we are so glad we did, Tina was knowledgable and genuine you can tell she truly wants what is best for you and cares just like she would if buying a camper/fifth wheel for herself.
We met the service team when first looking at the fifth wheel and again at walk through making sure everything was set for us, explaining everything and - Allan
Price:
$49,995
Campers Inn
Location: Naperville IL
Stock# 102272A
Location: Naperville IL
Stock# 102272A
Chassis: Ford
Stock# 102272A
Chassis: Ford
To get help now on this RV, call and enter the RV ID if prompted.
2017 3170DS Ford Specifications
| Sleeps | 9 |
| Slides | 2 |
| Length | 32 ft 3 in |
| Ext Width | 8 ft 5 in |
| Ext Height | 11 ft 3 in |
| Int Height | 7 ft |
| Hitch Weight | 7500 lbs |
| GVWR | 14500 lbs |
| Dry Weight | 12500 lbs |
| Cargo Capacity | 2000 lbs |
| Fresh Water Capacity | 44 gals |
| Grey Water Capacity | 39 gals |
| Black Water Capacity | 39 gals |
| Furnace BTU | 30000 btu |
| Chassis | Ford |
| VIN | 1FDXE4FS6HDC01868 |
For more information
Contact Us
Sunseeker 3170DS Ford Reviews
Be the first to tell other RVers what you think about this RV Write a Review
Similar RVs and Floorplans
Loading
.
Manufacturer and/or stock photographs may be used and may not be representative of the particular unit being viewed. Where an image has a stock image indicator, please confirm specific unit details with your dealer representative.


