Used 2017 Forest River RV Sandstorm 181SLC Toy Hauler Travel Trailer
ONAN 4K GEN! 26' TOTAL LENGTH AND 13' 4" OF CARGO! FUEL TANK WITH PUMP STATION! ELECTRIC JACKS!Take your family of four on a weekend camping trip that also includes a little trail riding! This Sandstorm 181SLC toy hauler travel trailer by Forest River features a front bath, and a large cargo area for all of your off-road toys.
Step inside this model, and in the front right corner of the trailer there is a convenient bathroom with a sink, toilet, and a shower with an optional glass door.
Across from the bathroom is where you will find a full bed with an overhead cabinet, an a linen cabinet along the foot of the bed.
Straight in from the entry door you will see the kitchen appliances along the roadside of the trailer. Here there is a refrigerator, three burner range, an overhead microwave, and a double kitchen sink.
The cargo area features 6'4" of cargo space plus two fold down sofas and pedestal tables. You can easily load and off-load your riding toys thanks to the Easy Lift Sport Ramp. In place of one of the rear sofas you can choose optional lounge chairs and an end table.
Located in the rear outside corner of the trailer there is a 40 gallon fuel station, so you can keep your off-road toys fueled up and going all weekend long, and more!
Meet the owner in Buffalo and talked to him and gave him a pair of gloves to dump his RV, what a pleasant guy to visit with. I would go in when I’m ready to buy. - Sheldon
Stock# T14409
| Sleeps | 4 |
| Length | 25 ft 7 in |
| Ext Width | 8 ft 6 in |
| Ext Height | 12 ft |
| Hitch Weight | 853 lbs |
| GVWR | 9999 lbs |
| Dry Weight | 6399 lbs |
| Cargo Capacity | 3600 lbs |
| Fresh Water Capacity | 86 gals |
| Grey Water Capacity | 65 gals |
| Black Water Capacity | 35 gals |
| Furnace BTU | 30000 btu |
| Fuel Capacity | 40 gals |
| Available Beds | Full |
| Cooktop Burners | 3 |
| Number of Awnings | 1 |
| LP Tank Capacity | 20 |
| AC BTU | 13500 btu |
| Axle Count | 2 |
| Number of LP Tanks | 2 |
| Shower Type | Standard |
| VIN | 4X4TSCT22HC008823 |
Sandstorm 181SLC Reviews
Loading
.
Manufacturer and/or stock photographs may be used and may not be representative of the particular unit being viewed. Where an image has a stock image indicator, please confirm specific unit details with your dealer representative.


