Used 2017 Forest River RV Sandpiper 35ROK Fifth Wheel
This Sandpiper 35ROK fifth wheel by Forest River offers triple slides, a rear living and exterior kitchen.
Step inside to your right to find a handy walk-in closet with shelves. To the left you will see the first slide with a free standing dinette, and an entertainment center with cabinets, a counter, and a fireplace below. Along the rear wall, you will find a tri-fold hide-a-bed sofa with end stands and overhead storage. The opposite slide offers two recliners, a pantry, three burner range, microwave, and a refrigerator. The kitchen island provides a double sink, lots of counter space, and a pendant light box above.
At the top of the steps, there is a bathroom on your right. Inside the bathroom you will find a toilet, sink, medicine cabinet, walk-in shower with seat, and a linen cabinet.
The front bedroom features a queen bed with a nightstand inside a slide out along the road side wall, a large front wall wardrobe including shelves which is also washer and dryer prepped, plus a dresser and TV hook-up.
There are plenty of overhead cabinets throughout the fifth wheel, as well as a large pass thru storage compartment outside. You will enjoy the exterior kitchen as well as a bumper mount swivel gas grill, and more!
You can even choose an optional king bed.
Great service, super friendly and very patient answering a hundred questions. Finance lady Christen was very helpful in getting us the best deal. All wonderful people, thank you all so much. - Tricia
Stock# FS3874U
| Sleeps | 4 |
| Slides | 3 |
| Length | 41 ft 11 in |
| Ext Width | 8 ft |
| Ext Height | 13 ft 2 in |
| Int Height | 7 ft |
| Hitch Weight | 2423 lbs |
| GVWR | 15500 lbs |
| Dry Weight | 11967 lbs |
| Cargo Capacity | 3533 lbs |
| Fresh Water Capacity | 60 gals |
| Grey Water Capacity | 95 gals |
| Black Water Capacity | 50 gals |
| Tire Size | 16" |
| Furnace BTU | 35000 btu |
| VIN | 4X4FSAL25HJ033874 |
Sandpiper 35ROK Reviews
-
Like the Floor Plan, HATE the poor quality
2014 Sandpiper 35ROK
What I liked most: Layout is very good, Closet at Door very good
What I'd improve: Overall Quality, you Cannot go a day without fixing something, if you are not handy look at other makes8 years ago | Bruce P. from Kitchener, ON
Loading
.
Manufacturer and/or stock photographs may be used and may not be representative of the particular unit being viewed. Where an image has a stock image indicator, please confirm specific unit details with your dealer representative.


