Used 2017 Forest River RV Salem Villa Series 393RLT Estate Destination Trailer
If you are looking for a king bed, triple slide outs, and a rear living layout, this Salem Villa Series 393RLT Estate destination trailer by Forest River is the one you have been looking for!
As you enter the trailer, to the left there is a slide with a free-standing dinette and a sofa. Along the rear wall you will find two lounge chairs with a full wall of overhead cabinets. The second slide is on the opposite side of the sofa. There is a large entertainment center, four burner range, microwave, and extra counter space which is nice for food prep. Next to the slide you will find a pantry, residential refrigerator and extra countertop space. The kitchen island has a double sink for easy clean up and more counter space.
In the bathroom you will find a sink, shower, linen cabinet, and toilet.
The front bedroom has a slide with a king bed and nightstands on either side plus overhead storage. Along the front wall of the room there is a large shelf. Across from the bed there is a dresser with overhead cabinet above. The bedroom has a private entrance leading outside.
Outdoors you will find a 20' awning which provides nice protection from the outside elements, and more!
Great experience, had helpful and very informative members of their team who took the time to walk me around and make sure I found the correct camper for me. JW made the process feel easy and took a ton of stress out of the purchasing process. Will be going back for any future purchases. - Lawerence
You Save: $2,596
Sale Price: $29,999
Stock# HM024704
| Sleeps | 4 |
| Slides | 3 |
| Length | 40 ft 6 in |
| Ext Height | 12 ft 8 in |
| Int Height | 8 ft |
| Hitch Weight | 1486 lbs |
| Dry Weight | 10679 lbs |
| Cargo Capacity | 2807 lbs |
| Fresh Water Capacity | 40 gals |
| Grey Water Capacity | 80 gals |
| Black Water Capacity | 40 gals |
| Tire Size | 15" |
| Furnace BTU | 35000 btu |
| VIN | 4X4TSMR29HM024704 |
Salem Villa Series 393RLT Estate Reviews
Loading
.
Manufacturer and/or stock photographs may be used and may not be representative of the particular unit being viewed. Where an image has a stock image indicator, please confirm specific unit details with your dealer representative.


