Used 2017 Forest River RV Salem Villa Series 353FLFB Classic Destination Trailer
No Fees
The 353FLFB Classic Salem Villa Series destination trailer by Forest River features "double everything": dual entry, dual slides, dual chairs, and a double kitchen sink, plus a front living area.
Stepping inside the trailer you will notice a front living area with a corner entertainment center to the left of the entrance. Along the front wall there are two lounge chairs. The first slide out has a sofa and a dinette. In the kitchen area there is a pantry, double kitchen sink, three burner range, microwave, counter space, and a residential refrigerator.
The side aisle bath includes a toilet, sink, medicine cabinet, shower, and a linen cabinet.
In the rear bedroom you will find a king bed slide out with nightstands on either side of the bed. Across from the bed there is a large wardrobe with drawers, and in the corner of the room you will notice that it is TV prepped. The bedroom also has a private entrance/exit door leading outside, and more!
Excellent experience. We arrived and Cory was waiting for us in the parking lot. He had the Alpha already set up for us to look at but was also willing to show us anything else we wanted to see. He was laid back and friendly and not pushy in any way. Everyone was super friendly. The store was cute and cozy and had a real nice family feel. It felt like the kind of place you'd like to work yourself - Christina
Stock# M024843
| Sleeps | 6 |
| Slides | 2 |
| Length | 38 ft 6 in |
| Ext Height | 11 ft 11 in |
| Int Height | 7 ft |
| Hitch Weight | 1290 lbs |
| Dry Weight | 8679 lbs |
| Cargo Capacity | 2771 lbs |
| Fresh Water Capacity | 40 gals |
| Grey Water Capacity | 40 gals |
| Black Water Capacity | 40 gals |
| Tire Size | 15" |
| Furnace BTU | 35000 btu |
| VIN | 4X4TSML20HM024843 |
Salem Villa Series 353FLFB Classic Reviews
Loading
.
Manufacturer and/or stock photographs may be used and may not be representative of the particular unit being viewed. Where an image has a stock image indicator, please confirm specific unit details with your dealer representative.


