Used 2017 Forest River RV Salem Hemisphere Lite 282RK Travel Trailer
If you have been looking for a rear kitchen layout, dual lounge chairs, a single slide out, plus a front bedroom then take a step inside this Salem Hemisphere Lite 282RK travel trailer by Forest River.
As you enter the travel trailer, to your left there are two lounge chairs and an end table. Next you will find a kitchen sink inside a l-shaped counter creating a u-shaped kitchen area. You will also find overhead cabinets for your dishes and things. Along the rear wall there is a three burner range, microwave, refrigerator, and a pantry. The single slide has a dinette and tri-fold sofa. The entertainment center and fireplace are located next to the sofa.
The centrally located bath is between the living area and bedroom, just across from the entry door. Inside the bath you will find a linen cabinet, radius shower, sink, medicine cabinet and toilet.
The front bedroom provides a queen bed, dual nightstands and overhead storage, plus a laundry chute along the front wall. Across from the bed there is a wardrobe, and a dresser with TV hook-up.
Outside you can enjoy the large pass through compartment, additional exterior storage, 21' awning, and optional exterior kitchen which has a sink and electric refrigerator. There is also an optional gas grill that you can choose, and more.
Awesome experience. Shawn was great and super helpful, very knowledgeable and made things very easy and quick. - Christopher
Stock# 5818A
Exterior Color: TAN
| Sleeps | 4 |
| Slides | 1 |
| Length | 35 ft |
| Ext Width | 8 ft |
| Ext Height | 11 ft |
| Exterior Color | TAN |
| Hitch Weight | 700 lbs |
| Dry Weight | 6799 lbs |
| Cargo Capacity | 2701 lbs |
| Fresh Water Capacity | 54 gals |
| Grey Water Capacity | 60 gals |
| Black Water Capacity | 30 gals |
| Tire Size | 15" |
Salem Hemisphere Lite 282RK Reviews
-
Master Bedroom Haven
2016 Salem Hemisphere Lite 282RK
What I liked most: Master bedroom has plenty of storage with full wardrobe chest of drawers and additional closet space next to the bed. It also has nightstands with drawers. Electrical outlets on each side of the bed for digital device plug-in. Very comfortable and relaxing master bedroom area. Large living room window behind the two recliners.
What I'd improve: A bit more storage in the outdoor kitchen.11 years ago | Kevin W. from Midland, MI
Loading
.
Manufacturer and/or stock photographs may be used and may not be representative of the particular unit being viewed. Where an image has a stock image indicator, please confirm specific unit details with your dealer representative.


