Used 2017 Forest River RV Salem Cruise Lite FSX 196BH Travel Trailer
"Start Exploring Today: Enjoy 1 Year RV Complete and Free Camping on Us!"
Come check out this Salem Cruise Lite FSX travel trailer 196BH by Forest River. This model is ideal for a family of four or five, and features a rear set of bunk beds!
As you enter the trailer, to the right there is a bed with a wardrobe at the foot of the bed, and an overhead cabinet running the width of the trailer.
The kitchen area offers an under counter refrigerator, generous counter-top prep space, a sink, and a two burner cook-top with overhead microwave oven. There is also a pantry for dry and canned goods.
Across from the entry door there is a booth dinette which can easily convert into additional sleeping space at night if needed.
In the right rear corner of the trailer there are a set of bunk beds which your kids will surely love! The bathroom is across from the bunks making it convenient especially at night. The bath features a toilet and a shower.
Outside you will enjoy the extra storage space, as well as the 12' awning and the shade that it provides, plus so much more!
Randy was awesome to deal with! Everything went smoothly and the prices were descent! Randy was good about keeping in touch with repairs and helpful! Loving our camper! - RaeLynn
Stock# UT520660
| Sleeps | 5 |
| Length | 22 ft |
| Ext Width | 8 ft |
| Ext Height | 10 ft 4 in |
| Hitch Weight | 388 lbs |
| Dry Weight | 3323 lbs |
| Cargo Capacity | 1465 lbs |
| Fresh Water Capacity | 28 gals |
| Grey Water Capacity | 25 gals |
| Black Water Capacity | 25 gals |
| Number Of Bunks | 2 |
| Available Beds | Queen |
| Refrigerator Type | Electric |
| Refrigerator Size | 4.3 cu ft |
| Cooktop Burners | 2 |
| Number of Awnings | 1 |
| Water Heater Capacity | 6 gal |
| Water Heater Type | DSI |
| AC BTU | 8000 btu |
| Awning Info | 12' |
| Axle Count | 1 |
| Shower Type | Standard |
| VIN | 4X4TSMV17H7412722 |
Salem Cruise Lite FSX 196BH Reviews
Loading
.
Manufacturer and/or stock photographs may be used and may not be representative of the particular unit being viewed. Where an image has a stock image indicator, please confirm specific unit details with your dealer representative.


