Used 2017 Forest River RV Salem Cruise Lite FS 186RB Travel Trailer
This Salem Cruise Lite FS 186RB travel trailer by Forest River offers a rear bath, and is ideal for that couple who loves to get up and go!
As you enter this travel trailer, to the left there is a dinette, overhead cabinet, and a TV hook-up. Enjoy your meals around the dinette while planning your next day of adventure, and if you need additional sleeping space, then you can easily convert the dinette into a bed.
Along the road side of the trailer is where you will find the kitchen area. Here there is extra counter space, a refrigerator below the counter, an overhead cabinet, a sink, a microwave, a two burner range, and a pantry.
The bathroom is located in the rear of the trailer. Here you will find a toilet, a tub/shower, and a sink with a medicine cabinet above.
In the front of the trailer you will find a queen bed, two wardrobes, and a shelf.
There are overhead cabinets throughout the trailer that you are sure to enjoy as well as exterior storage, a 12' awning, plus more.
After over 20 plus years we found Schieks RV, in Manitowoc and we are so glad we did, Tina was knowledgable and genuine you can tell she truly wants what is best for you and cares just like she would if buying a camper/fifth wheel for herself.
We met the service team when first looking at the fifth wheel and again at walk through making sure everything was set for us, explaining everything and - Allan
Stock# K3652A
| Sleeps | 4 |
| Length | 22 ft |
| Ext Width | 8 ft |
| Ext Height | 10 ft 4 in |
| Hitch Weight | 546 lbs |
| Dry Weight | 3271 lbs |
| Cargo Capacity | 1715 lbs |
| Fresh Water Capacity | 28 gals |
| Grey Water Capacity | 25 gals |
| Black Water Capacity | 25 gals |
| Available Beds | Queen |
| Refrigerator Type | Single Door |
| Cooktop Burners | 2 |
| Number of Awnings | 1 |
| LP Tank Capacity | 20 |
| Water Heater Capacity | 6 gal |
| Water Heater Type | DSI Gas |
| AC BTU | 13500 btu |
| Awning Info | 12' Manual |
| Axle Count | 1 |
| Number of LP Tanks | 2 |
| Shower Type | Tub/Shower Combo |
| VIN | 4X4TSMU1XH7413252 |
Salem Cruise Lite FS 186RB Reviews
Loading
.
Manufacturer and/or stock photographs may be used and may not be representative of the particular unit being viewed. Where an image has a stock image indicator, please confirm specific unit details with your dealer representative.


