Used 2017 Forest River RV Salem Cruise Lite 261BHXL Travel Trailer
CALL FOR MORE INFORMATION ~ STOCK PHOTOS NOT ACTUAL
2017 Forest River Salem Cruise Lite 261BHXL Highlights:
~OPTIONS LISTED BY MANUFACTURER,ACTUAL OPTIONS MAY VARY~
Inside the Salem Cruise Lite 261BHXL travel trailer you will find a rear bunk house, and a rear bathroom.
To the right of the entrance you will find a front bedroom with a queen bed and wardrobes on either side of the bed, and a shelf above the bed.
The main living area has a sofa, and on one side a dinette with TV hook-up above the dinette. The opposite side of the trailer offers a double kitchen sink, three burner range, microwave, and refrigerator.
In the rear you will find a double bed with a single bunk above the double bed. You will also find a rear wardrobe.
Just outside of the bathroom there is a sink and medicine cabinet. The bathroom offers a shower/tub, and a toilet.
There are plenty of overhead cabinets throughout the travel trailer as well as an exterior pass thru storage. You can even choose an optional outside kitchen, and much more.
Great experience, had helpful and very informative members of their team who took the time to walk me around and make sure I found the correct camper for me. JW made the process feel easy and took a ton of stress out of the purchasing process. Will be going back for any future purchases. - Lawerence
You Save: $9,987
Sale Price: $12,995
Stock# K4475-1
| Sleeps | 7 |
| Length | 29 ft 1 in |
| Ext Width | 8 ft |
| Ext Height | 10 ft 1 in |
| Hitch Weight | 434 lbs |
| Dry Weight | 4352 lbs |
| Cargo Capacity | 3082 lbs |
| Fresh Water Capacity | 40 gals |
| Grey Water Capacity | 28 gals |
| Black Water Capacity | 30 gals |
| VIN | 4X4TSMB20H7411635 |
Salem Cruise Lite 261BHXL Reviews
Loading
.
Manufacturer and/or stock photographs may be used and may not be representative of the particular unit being viewed. Where an image has a stock image indicator, please confirm specific unit details with your dealer representative.


