Used 2017 Fleetwood RV Discovery LXE 40G Motor Home Class A - Diesel
Cummins 380HP - Washer/Dryer - King Bed - Exterior Entertainment Center - Sliding Storage Tray - Every Option!
View all Discovery LXE Floorplans
2017 40G Features and Options
One full wall slide, a set of bunks for the kids or even grandkids, plus many at-home features to make traveling enjoyable are found in this Discovery LXE model 40G by Fleetwood RV.
This diesel coach offers a combined living and kitchen area that starts with a wide open space thanks to the front road side slide behind the driver's seat, and the beginning of the curb side full wall slide out. Here you will find an 88" x 44" u-bench dinette and 72" sofa with air mattress that includes four sets of seat belts in all. Opposite there is a residential refrigerator, a two burner induction cook-top with overhead microwave oven, and double sink, plus dishwasher to make cooking super easy. There is also a 43" LED TV in this space for perfect viewing from any seating in the room.
Mid-coach you will find a complete bath with triple entry along the road side that features a corner shower, toilet, and vanity with sink. Along the curb side there are a set of bunks that are 28" x 73" with storage. This space is accessible from the front of the coach, it leads to the master bedroom in the rear, and also has center access into the bathroom as well.
The master features a king Serenity Series 72" x 80" bed including nightstands on either side. There is also a 32" LED TV opposite the bed along with more storage for your clothes. A stackable washer and dryer can be found along the rear wall, as well as another wardrobe, plus so much more!
This diesel coach offers a combined living and kitchen area that starts with a wide open space thanks to the front road side slide behind the driver's seat, and the beginning of the curb side full wall slide out. Here you will find an 88" x 44" u-bench dinette and 72" sofa with air mattress that includes four sets of seat belts in all. Opposite there is a residential refrigerator, a two burner induction cook-top with overhead microwave oven, and double sink, plus dishwasher to make cooking super easy. There is also a 43" LED TV in this space for perfect viewing from any seating in the room.
Mid-coach you will find a complete bath with triple entry along the road side that features a corner shower, toilet, and vanity with sink. Along the curb side there are a set of bunks that are 28" x 73" with storage. This space is accessible from the front of the coach, it leads to the master bedroom in the rear, and also has center access into the bathroom as well.
The master features a king Serenity Series 72" x 80" bed including nightstands on either side. There is also a 32" LED TV opposite the bed along with more storage for your clothes. A stackable washer and dryer can be found along the rear wall, as well as another wardrobe, plus so much more!
A few options may include a front 32" LED TV, and a free-standing dinette with credenza.
What Our Customers Are Saying
Excellent service and kid environment! Christine was exceptionally great! I recommend these folks if you're looking to buy an RV!!!! - Jason
RV Station Group
Location: Cleveland, TX
Stock# PZ5231
Location: Cleveland, TX
Stock# PZ5231
Chassis: Freightliner XCM
Stock# PZ5231
Chassis: Freightliner XCM
To get help now on this RV, call and enter the RV ID if prompted.
2017 40G Specifications
| Sleeps | 5 |
| Slides | 2 |
| Length | 41 ft 4 in |
| Ext Width | 8 ft 6 in |
| Ext Height | 12 ft 10 in |
| Int Height | 7 ft |
| Hitch Weight | 10000 lbs |
| GVWR | 36400 lbs |
| Fresh Water Capacity | 100 gals |
| Grey Water Capacity | 75 gals |
| Black Water Capacity | 50 gals |
| Furnace BTU | 45000 btu |
| Fuel Type | Diesel |
| Miles | 41689 |
| Engine | Cummins ISL9 |
| Chassis | Freightliner XCM |
| Horsepower | 380 hp |
| Fuel Capacity | 100 gals |
| Wheelbase | 276 in |
| Number Of Bunks | 2 |
| Available Beds | King |
| Torque | 1150 ft-lb |
| Refrigerator Type | Residential |
| Refrigerator Size | 22 cu ft |
| Cooktop Burners | 2 |
| Number of Awnings | 1 |
| Axle Weight Front | 12400 lbs |
| Axle Weight Rear | 24000 lbs |
| LP Tank Capacity | 38.7 |
| AC BTU | 45000 btu |
| Basement Storage | 208 cu. ft. |
| TV Info | Living Area 43" LED TV, Bedroom 32" LED TV |
| Awning Info | 20' Power |
| Washer/Dryer Available | Yes |
| Gross Combined Weight | 46400 lbs |
| Shower Type | Radius |
| Electrical Service | 50 amp |
| VIN | 4UZACGCY4HCHZ5231 |
For more information
Contact Us
Discovery LXE 40G Reviews
Be the first to tell other RVers what you think about this RV Write a Review
Similar RVs and Floorplans
View all
Rear Bedroom Floorplans
Loading
.
Manufacturer and/or stock photographs may be used and may not be representative of the particular unit being viewed. Where an image has a stock image indicator, please confirm specific unit details with your dealer representative.


