Used 2017 EverGreen RV I-Go Cloud Series C189FDS Travel Trailer
Get Out & Go Camping ~ Call for details!
Come camp inside the C189FDS travel trailer by Evergreen RV. This I-Go Cloud Series model features a single slide, and sleeping space for three people.
Inside this model find a cozy layout with a queen bed and overhead cabinet located in the front of the trailer. There is also storage next to the bed.
In the kitchen area you will find a large sink, two burner range where you can fix meals or snacks for your family, and a microwave. On the opposite side there is a slide with a refrigerator for your perishables. The dinette is also on the slide, and at night you can use this area for additional sleeping space.
A convenient bathroom in in the rear corner of the trailer. Here you will find a toilet, corner shower, and sink.
Outside enjoy the pass thru storage area which is located under the front bedroom area of the trailer. You can now bring along an extra camp chair or other camping gear and more!
Great service, super friendly and very patient answering a hundred questions. Finance lady Christen was very helpful in getting us the best deal. All wonderful people, thank you all so much. - Tricia
Stock# 95310
| Sleeps | 3 |
| Slides | 1 |
| Length | 20 ft 4 in |
| Ext Width | 7 ft 7 in |
| Ext Height | 10 ft 8 in |
| Hitch Weight | 440 lbs |
| GVWR | 5495 lbs |
| Dry Weight | 3360 lbs |
| Cargo Capacity | 1575 lbs |
| Fresh Water Capacity | 30 gals |
| Grey Water Capacity | 29 gals |
| Black Water Capacity | 29 gals |
| Tire Size | ST205/75R14-C |
| VIN | 5ZWTGBE25H1010822 |
I-Go Cloud Series C189FDS Reviews
Loading
.
Manufacturer and/or stock photographs may be used and may not be representative of the particular unit being viewed. Where an image has a stock image indicator, please confirm specific unit details with your dealer representative.


