Used 2017 Entegra Coach Insignia 44B Motor Home Class A - Diesel
If you are looking for a diesel motorhome with a rear full bath and king size bed for yourself, a half bath and outside entertainment center for guests, plus luxury accommodations for all then take a look inside this Insignia 44B by Entegra Coach. Plus there are four slides!
As you enter in front of the passenger's seat to your left there is a slide out sofa or choose an expandable L-shaped sofa instead, kitchen countertops, a double sink, a three burner range with microwave above, and overhead cabinets for your dishes and things.
On the opposite side there is a second slide out in this area including an entertainment center with a 50" TV and optional fireplace, dinette with chairs including a desk, and a refrigerator.
Next is a half bath that provides an added convenience when hosting a party or bringing along extra family on your vacations.
As you continue towards the back, a third slide provides a pantry near the kitchen just before the walk-through bedroom. The bedroom features a road side slide out king size bed with nightstands and overhead storage, plus on the opposite wall continuing in the third slide there is a 32" LED TV, and a vanity with drawers below and storage above.
The full rear bath features a space savings sliding door, large vanity with sink, radius shower, toilet, washer/dryer, and a wardrobe with sliding mirror doors.
Don't forget about the outside entertainment center with TV, or the optional TV above the cab featuring two swivel captain's chairs for additional seating, plus there is so much more to see!
Wow! I haven't had this kind of service in quite a while. Todd made me a great deal on an RV, without any bs hassle. Caden knows his stuff and got my RV ready to go all while singing cadence. I absolutely loved working with these gentlemen! They are truly a better breed of man. Keep up the outstanding work and service! I'd highly recommend them! This is how America should be! Thanks again y'all! Cheers! - Shawn
You Save: $8,687
Sale Price: $189,878
Stock# 8CR2700
Chassis: Spartan K2
Interior Color: 4
| Sleeps | 4 |
| Slides | 4 |
| Length | 44 ft 11 in |
| Ext Width | 8 ft 5 in |
| Ext Height | 12 ft 9 in |
| Int Height | 7 ft |
| Interior Color | 4 |
| Hitch Weight | 15000 lbs |
| GVWR | 47660 lbs |
| Fresh Water Capacity | 100 gals |
| Grey Water Capacity | 62 gals |
| Black Water Capacity | 41 gals |
| Tire Size | 22.5" |
| Fuel Type | Diesel |
| Miles | 29727 |
| Engine | Cummins ISL 450HP |
| Chassis | Spartan K2 |
| VIN | 4VZAU1D97HC082700 |
Insignia 44B Reviews
Loading
.
Manufacturer and/or stock photographs may be used and may not be representative of the particular unit being viewed. Where an image has a stock image indicator, please confirm specific unit details with your dealer representative.


