Used 2017 Eclipse Stellar Wide Lite 28iBLG Toy Hauler Travel Trailer Toy Hauler Travel Trailer
2 WARDROBES! QUEEN BED!
Are you ready to spend your days outside riding your off-road toys? Let this Stellar Wide Lite 28IBLG toy hauler travel trailer take you and your toys to your favorite destination!
The front bedroom features a walk around queen bed with two wardrobes, overhead cabinets, and an optional wardrobe slide out along the roadside.
A side aisle bathroom is accessible from the hall or the bedroom. It features a vanity sink, radius shower, wardrobe, and toilet.
The corner kitchen includes a refrigerator with a TV above, counters, overhead cabinets, a double sink, and a three burner range.
Moving toward the rear of this model, you will find a sofa with an overhead cabinet along the roadside. There is an optional slide out for the sofa, if you prefer more floor space. Along the door side there are two lounge chairs, an end table, and a large overhead cabinet for your belongings.
The cargo area has 12' of space along the roadside, and 16' of storage space along the door side. There are electric beds for additional sleeping space, and so much more!
Give us a call today at 602.441.4936
They went above and beyond to make a wonderful experience buying our camper. From sales to the guys doing the walk through to finance. I would highly recommend them to anyone. Very easy transaction. A+ rating in our book. Thank you for everything. - Jason
Stock# C043127
Interior Color: Charcoal, Coffee
| Sleeps | 8 |
| Slides | 1 |
| Length | 33 ft 4 in |
| Ext Width | 8 ft 6 in |
| Ext Height | 11 ft 10 in |
| Interior Color | Charcoal, Coffee |
| Hitch Weight | 1060 lbs |
| GVWR | 12000 lbs |
| Dry Weight | 7280 lbs |
| Fresh Water Capacity | 150 gals |
| Grey Water Capacity | 50 gals |
| Black Water Capacity | 50 gals |
| Tire Size | 15" |
| Furnace BTU | 30000 btu |
| Generator | 4.0K Onan with Transfer Switch |
| Fuel Capacity | 40 gals |
| Number Of Bunks | 2 |
| Available Beds | Queen |
| Refrigerator Type | Large Double Door |
| Refrigerator Size | 8.5 cu ft |
| Cooktop Burners | 3 |
| Number of Awnings | 1 |
| Axle Weight | 6220 lbs |
| Garage Size | 16 ft |
| LP Tank Capacity | 60 |
| Water Heater Capacity | 6 gal |
| Water Heater Type | DSI |
| AC BTU | 15000 btu |
| TV Info | Living Room 32" |
| Awning Info | Electric |
| Axle Count | 2 |
| Number of LP Tanks | 2 |
| Shower Type | Radius |
| Electrical Service | 30 amp |
| VIN | 5LZBT2821HR043127 |
Loading
.
Manufacturer and/or stock photographs may be used and may not be representative of the particular unit being viewed. Where an image has a stock image indicator, please confirm specific unit details with your dealer representative.


