Used 2017 Eclipse Stellar Wide Lite 28iBLG Toy Hauler Travel Trailer
Are you ready to spend your days outside riding your off-road toys? Let this Stellar Wide Lite 28IBLG toy hauler travel trailer take you and your toys to your favorite destination!
The front bedroom features a walk around queen bed with two wardrobes, overhead cabinets, and an optional wardrobe slide out along the roadside.
A side aisle bathroom is accessible from the hall or the bedroom. It features a vanity sink, radius shower, wardrobe, and toilet.
The corner kitchen includes a refrigerator with a TV above, counters, overhead cabinets, a double sink, and a three burner range.
Moving toward the rear of this model, you will find a sofa with an overhead cabinet along the roadside. There is an optional slide out for the sofa, if you prefer more floor space. Along the door side there are two lounge chairs, an end table, and a large overhead cabinet for your belongings.
The cargo area has 12' of space along the roadside, and 16' of storage space along the door side. There are electric beds for additional sleeping space, and so much more!
Everyone at RV Leaders & Camping Outlet was awesome! Great buying experience. If anyone is looking to buy a cool camper and wants a smooth buying process, this is the place to go! - Ryan
Stock# IGSN-9526062
| Sleeps | 8 |
| Slides | 2 |
| Length | 33 ft 4 in |
| Ext Width | 8 ft 6 in |
| Ext Height | 11 ft 10 in |
| Hitch Weight | 1060 lbs |
| GVWR | 12000 lbs |
| Dry Weight | 7280 lbs |
| Fresh Water Capacity | 150 gals |
| Grey Water Capacity | 50 gals |
| Black Water Capacity | 50 gals |
| Tire Size | 15" |
| Furnace BTU | 30000 btu |
| Fuel Capacity | 40 gals |
| Number Of Bunks | 2 |
| Available Beds | Queen |
| Refrigerator Type | Large Double Door |
| Cooktop Burners | 3 |
| Axle Weight | 6220 lbs |
| LP Tank Capacity | 60 |
| Water Heater Capacity | 6 gal |
| Water Heater Type | DSI |
| AC BTU | 15000 btu |
| TV Info | Living Room 32" |
| Awning Info | Electric |
| Axle Count | 2 |
| Number of LP Tanks | 2 |
| Shower Type | Radius |
Stellar Wide Lite 28iBLG Reviews
-
Major disappointment
2018 Stellar Wide Lite 28iBLG
What I liked most: Wide body.
What I'd improve: Better quality flooring, better quality workmanship. This trailer is the worst quality and the highest price we have ever purchased. Always thought Stellar was top quality, definitely the biggest lemon we've ever bought. So many problems, we've only used it a total of 8 days and it was in for repairs almost 9 weeks, and we are still having problems. A real lemon.9 years ago | R C. from St. George, UT
Loading
.
Manufacturer and/or stock photographs may be used and may not be representative of the particular unit being viewed. Where an image has a stock image indicator, please confirm specific unit details with your dealer representative.


