Used 2017 Dutchmen RV Kodiak Ultra Lite 186E Expandable
Step inside this Dutchmen RV Kodiak Ultra Lite expandable model 186E and see how convenient your next camping trip can be.
There is a corner bath straight ahead through the entry door that features an neo-angled shower with skylight to bring in more natural light. Also, find a toilet and sink with medicine cabinet above. There is a wardrobe just outside the bathroom for storage.
The kitchen amenities allow you to cook light meals and snacks easily. There is a three burner range with microwave oven above, a double kitchen sink for easy cleanup, a pantry for dry good storage, and a refrigerator to keep perishable items fresh.
There is a booth dinette for seating at mealtime, and a sofa bed opposite. Both feature overhead cabinets for storing your things.
The front and rear provide queen tent end beds for sleeping. The front tent has an overhead shelf available as you enter the bunk. The rear tent end bed features an overhead cabinet the entire width of the unit, plus so much more!
Joel was very helpful in the sales department. - Joy
Stock# UT360397
| Sleeps | 7 |
| Length | 20 ft 9 in |
| Ext Width | 8 ft |
| Ext Height | 10 ft |
| Hitch Weight | 357 lbs |
| Dry Weight | 3567 lbs |
| Cargo Capacity | 1433 lbs |
| Fresh Water Capacity | 52 gals |
| Grey Water Capacity | 39 gals |
| Black Water Capacity | 28 gals |
| Tire Size | 14" |
| Available Beds | 2 Queen Tent End |
| Refrigerator Type | Double Door |
| Refrigerator Size | 6 cu ft |
| Cooktop Burners | 3 |
| LP Tank Capacity | 20 |
| Water Heater Capacity | 6 gal |
| Water Heater Type | Gas/Electric DSI |
| AC BTU | 13500 btu |
| Number of LP Tanks | 2 |
| Shower Type | Neo-Angled |
| VIN | 4YDT18623HJ972406 |
Kodiak Ultra Lite 186E Reviews
Loading
.
Manufacturer and/or stock photographs may be used and may not be representative of the particular unit being viewed. Where an image has a stock image indicator, please confirm specific unit details with your dealer representative.


