Used 2017 Dutchmen RV Kodiak Ultra Lite 172E Expandable
Room for the Whole Crew!
This Kodiak Ultra Lite expandable 172E by Dutchmen RV features front and rear tent end beds for sleeping. Each have a storage shelf above as you enter the tent end bunk.
As you enter the main door there is a full bath straight ahead which features a 27" angled shower, toilet, and sink with overhead cabinet for your things.
To the right of the door you will find a convenient double sink for kitchen cleanup, a three burner range with microwave oven, and an overhead cabinet for storage. The refrigerator is located along the opposite side of the room next to the booth dinette that is 40" x 74". The dinette table can be folded down to create more sleeping space if needed.
Opposite the dinette is a standard sofa with overhead storage. Like the dinette, it too can be quickly made into additional sleeping space, plus so much more!
What a great experience. Absolutely streamlined process of my trade in. I was in and out in just around an hour or so. The staff was super helpful. Cory gave me a walkthrough of my new unit, very knowledgeable staff. I highly recommend this group! - Alex
Stock# 5650CS
| Sleeps | 6 |
| Length | 18 ft 10 in |
| Ext Width | 8 ft |
| Ext Height | 10 ft |
| Hitch Weight | 284 lbs |
| Dry Weight | 3161 lbs |
| Cargo Capacity | 689 lbs |
| Fresh Water Capacity | 52 gals |
| Grey Water Capacity | 39 gals |
| Black Water Capacity | 28 gals |
| Tire Size | 14" |
| Available Beds | 2 Queen Tent End |
| Refrigerator Type | Double Door |
| Refrigerator Size | 6 cu ft |
| Cooktop Burners | 3 |
| Shower Size | 27" |
| LP Tank Capacity | 20 |
| Water Heater Capacity | 6 gal |
| Water Heater Type | Gas/Electric DSI |
| AC BTU | 13500 btu |
| Number of LP Tanks | 2 |
| Shower Type | Angled |
| VIN | 4YDT17216HJ970334 |
Kodiak Ultra Lite 172E Reviews
Loading
.
Manufacturer and/or stock photographs may be used and may not be representative of the particular unit being viewed. Where an image has a stock image indicator, please confirm specific unit details with your dealer representative.


