Used 2017 Dutchmen RV Denali 318RB Travel Trailer
A front master bedroom with a king size bed, a full rear bath, plus an outside kitchen makes this Dutchmen Denali travel trailer 318RB a must have!
Before you enter notice the outdoor kitchen near the rear of the trailer. This is where you will find the chef preparing meals for the whole campsite.
As you enter to your right, slide the master bedroom door open to find a slide out king size bed with overhead storage along the road side wall. There is also a wardrobe and additional storage for your camping clothes & gear in this room.
The main area provides all the kitchen amenities and inside relaxing space for you and your friends. There is an entertainment center on the interior wall, a slide out booth dinette and sofa along the road side, plus a slide out three burner range, microwave, and refrigerator along the curb side wall. The dual slides really open up this space. A pantry for your dry goods is in the corner, plus a center kitchen island provides a sink and additional counter space for preparing and serving meals inside.
The full rear bath features a radius shower and sink, linen storage, a toilet, plus storage above the outside kitchen, and so much more!
I give this dealership and all the employees there a five out of a five star rating. Everyone went above and beyond. They were so helpful with everything. I couldn't be happier with the service there! - Jon
You Save: $1,595
Sale Price: $22,999
Stock# HP940876
Exterior Color: Oyster
Interior Color: Timberland, Sienna Ridge, Grey Stone
| Sleeps | 5 |
| Slides | 3 |
| Length | 35 ft 1 in |
| Ext Height | 11 ft 6 in |
| Interior Color | Timberland, Sienna Ridge, Grey Stone |
| Exterior Color | Oyster |
| Hitch Weight | 1086 lbs |
| Dry Weight | 8110 lbs |
| Cargo Capacity | 1570 lbs |
| Fresh Water Capacity | 67 gals |
| Grey Water Capacity | 90 gals |
| Black Water Capacity | 48 gals |
| Available Beds | King |
| Refrigerator Size | 8 cu ft |
| Cooktop Burners | 3 |
| Water Heater Capacity | 6 gal |
| Water Heater Type | DSI |
| AC BTU | 13500 btu |
| TV Info | LR LED TV |
| Axle Count | 2 |
| Shower Type | Radius |
| Electrical Service | 50 amp |
| VIN | 4YDT31827HP940876 |
Denali 318RB Reviews
Loading
.
Manufacturer and/or stock photographs may be used and may not be representative of the particular unit being viewed. Where an image has a stock image indicator, please confirm specific unit details with your dealer representative.


