Used 2017 Dutchmen RV Denali 289RK Travel Trailer
This rear kitchen Denali travel trailer model 289RK by Dutchmen features everything you need to enjoy any of your camping trips. Dual slide outs add interior walking around space, and you will love the oversized u-shaped dinette, and rear kitchen layout!
Step inside and see how spacious the interior feels with a large slide out tri-fold memory foam sofa bed and oversized u-shaped dinette along the road side. Both feature storage with the overhead cabinets above the sofa and cabinets on the ends of the bench seats in the dinette.
The rear kitchen provides a u-shaped counter with prep space, overhead cabinets, double kitchen sinks, three burner range with microwave oven, refrigerator, and pantry too.
There are two chairs against the wall just inside the entry door to the left. Overhead cabinets above provide even more storage space. There is an entertainment center on the interior living room wall where you can watch TV, stay warm from the electric fireplace, and more.
The side aisle bath is close to the entry door for added convenience. Inside the bath you will find a neo-angled shower with skylight, toilet, sink and overhead cabinet. There is also a slide out linen cabinet that is part of the bedroom wardrobe slide that is accessible from within the bath. Plus you can enter the bathroom from the bedroom or the hallway.
The private bedroom features a queen size bed along the front wall. There is a closet on either side of the bed, overhead storage, and a road side wardrobe slide, and so much more!
Joel was very helpful in the sales department. - Joy
Stock# UT0029
Exterior Color: Tan
| Sleeps | 6 |
| Slides | 2 |
| Length | 34 ft 8 in |
| Ext Height | 11 ft 2 in |
| Exterior Color | Tan |
| Hitch Weight | 972 lbs |
| Dry Weight | 7746 lbs |
| Cargo Capacity | 1934 lbs |
| Fresh Water Capacity | 56 gals |
| Grey Water Capacity | 84 gals |
| Black Water Capacity | 42 gals |
| Available Beds | Queen |
| Refrigerator Size | 8 cu ft |
| Cooktop Burners | 3 |
| Water Heater Capacity | 6 gal |
| Water Heater Type | DSI |
| AC BTU | 13500 btu |
| TV Info | LR LED TV |
| Axle Count | 2 |
| Shower Type | Neo-Angled |
| Electrical Service | 50 amp |
| VIN | 4YDT28927HP940029 |
Denali 289RK Reviews
-
Soft comfortable interior feel
2016 Denali 289RK
What I liked most: The overall look and feel inside this travel trailer, just feels comfortable. Especially the master bedroom just feels peaceful with light brown tones. Plenty of storage. Kitchen peninsula and storage.
What I'd improve: Have a nightstand and drawer on both sides with outlets not just the right side.11 years ago | Kevin W. from Midland, MI
Loading
.
Manufacturer and/or stock photographs may be used and may not be representative of the particular unit being viewed. Where an image has a stock image indicator, please confirm specific unit details with your dealer representative.


