Used 2017 Dutchmen RV Coleman Light 1805RB Travel Trailer
If you are looking for sleeping space for 4, a single slide out, and a full rear bath, plus a front queen bed then take a look at this Coleman Light 1805RB by Dutchmen RV.
As you enter to your right there is a front queen bed with dual shirt closets and nightstands, plus a shelf for additional storage needs.
Along the curbside wall the kitchen amenities include a double sink, three burner range with microwave above, overhead cabinets, and a refrigerator.
On the opposite side there is a slide out fold-down sofa with overhead storage for your books and such, plus an indoor/outdoor table. If you enjoy watching TV, a cabinet is next to the sofa.
The full bathroom is in the rear of the trailer. There is a tub/shower, toilet, sink, and a wardrobe.
There is exterior storage for your outdoor gear, plus much more!
Excellent service and kid environment! Christine was exceptionally great! I recommend these folks if you're looking to buy an RV!!!! - Jason
Stock# S2268JB
Interior Color: Mackinac, Shoreline
| Sleeps | 4 |
| Slides | 1 |
| Length | 22 ft 9 in |
| Ext Width | 8 ft |
| Ext Height | 10 ft 10 in |
| Interior Color | Mackinac, Shoreline |
| Hitch Weight | 492 lbs |
| Dry Weight | 4136 lbs |
| Cargo Capacity | 3464 lbs |
| Fresh Water Capacity | 60 gals |
| Grey Water Capacity | 39 gals |
| Black Water Capacity | 28 gals |
| Available Beds | Queen |
| Refrigerator Type | Double Door |
| Refrigerator Size | 6 cu ft |
| Cooktop Burners | 3 |
| Number of Awnings | 1 |
| LP Tank Capacity | 20 |
| Water Heater Capacity | 6 gal |
| Water Heater Type | Gas/Electric DSI |
| AC BTU | 13500 btu |
| Awning Info | Power |
| Number of LP Tanks | 2 |
| Shower Type | Tub/Shower Combo |
| Electrical Service | 30 amp |
| VIN | 4YDT18027HM934362 |
Coleman Light 1805RB Reviews
Loading
.
Manufacturer and/or stock photographs may be used and may not be representative of the particular unit being viewed. Where an image has a stock image indicator, please confirm specific unit details with your dealer representative.


