Used 2017 Dutchmen RV Coleman Lantern Series 280rl Coleman Lantern Travel Trailer
DISCOUNT FOR FINANCING
Dual entry for easy access, a rear living area for visiting with family and friends, plus a front private bedroom are just a few of the features you are sure to enjoy in this Dutchmen RV Coleman Lantern Series 280RL travel trailer.
As you enter the main door to your left you will see a sofa with two end tables and overhead cabinets along the rear wall. Straight ahead, a single slide out provides two chairs and a booth dinette. This allows for more walking around floor space plus plenty of seating for your guests.
On the opposite side you will find an entertainment center with a pantry, refrigerator, three burner range with microwave above, plus a corner countertop. A double kitchen sink is along the interior wall including l-shaped overhead cabinets for your dishes and things.
Heading towards the front you will find the bath on your right. There is a corner shower, sink, and toilet plus a second entry from the bedroom.
The front bedroom features a queen bed, shirt closets, nightstands, and an overhead shelf plus the second entrance into the trailer from outside, plus more!
Maybe it’s me. Where I come from I can’t get help. Maybe it looks like I’m not approachable, Maybe it’s because I am old, fat and ugly. Maybe I’m invisible. But I can be standing in an aisle at Home Depot, Lowe’s, Walmart or any other place of business that is willing to take my money looking for something and have a store clerk pass by me without acknowledging me or asking if they could be of assistance. - Billy
Stock# UT220299
| Sleeps | 5 |
| Slides | 1 |
| Length | 32 ft |
| Ext Width | 8 ft |
| Ext Height | 11 ft 3 in |
| Hitch Weight | 806 lbs |
| Dry Weight | 6090 lbs |
| Cargo Capacity | 3590 lbs |
| Fresh Water Capacity | 60 gals |
| Grey Water Capacity | 42 gals |
| Black Water Capacity | 42 gals |
| Furnace BTU | 30000 btu |
| Available Beds | Queen |
| Refrigerator Type | Double Door |
| Refrigerator Size | 6 cu ft |
| Cooktop Burners | 3 |
| Number of Awnings | 1 |
| LP Tank Capacity | 20 |
| Water Heater Capacity | 6 gal |
| Water Heater Type | Gas DSI |
| AC BTU | 13500 btu |
| Number of LP Tanks | 2 |
| Shower Type | Radius |
| VIN | 4YDT28022HH935067 |
Loading
.
Manufacturer and/or stock photographs may be used and may not be representative of the particular unit being viewed. Where an image has a stock image indicator, please confirm specific unit details with your dealer representative.


