Used 2017 Dutchmen RV Coleman Lantern Series 262BH Travel Trailer
GREAT CAMPER FOR THE WHOLE FAMILY / FINANCING AVAILABLE!
Enter and find a master bedroom in front that features a queen size bed, dual bedside shirt closets and nightstands, plus an overhead shelf. The living room entertainment center sits just off the foot of the bed and provides curtains on either side for more bedroom privacy when pulled shut.
The kitchen is to the left of the main entry door and features an angled countertop with a double sink, counter space, a three burner range with overhead microwave oven, refrigerator, and a pantry for food storage needs.
Opposite the door side enjoy relaxing on the sofa or dining at the booth dinette. These are both in a slide out that helps create a bit more walking around space inside.
The rear left corner features a set of double size bed bunks with enough space for four adults to sleep comfortably. There is a convenient full bath next door which provides a shower, toilet, and vanity with sink.
The spacious front storage found on the exterior is perfect for stowing away all of your camping gear, and is easily accessible from either side of the unit, plus so much more!
Anne was an excellent salesperson. She took her time to show us and help us over several months. Always gracious and considerate until we made a decision. We got a fair trade and a great deal.
Much in contrast to an unnamed out of town place where we were under intense pressure to buy the moment we stepped inside.
The rest of the staff were equally helpful. Financing was easy and straightforward. - Joe
Stock# 2251
Interior Color: Mackinac, Shoreline
| Sleeps | 8 |
| Slides | 1 |
| Length | 30 ft 7 in |
| Ext Width | 8 ft |
| Ext Height | 11 ft 4 in |
| Interior Color | Mackinac, Shoreline |
| Hitch Weight | 739 lbs |
| Dry Weight | 5789 lbs |
| Cargo Capacity | 1811 lbs |
| Fresh Water Capacity | 60 gals |
| Grey Water Capacity | 42 gals |
| Black Water Capacity | 42 gals |
| Furnace BTU | 30000 btu |
| Number Of Bunks | 2 |
| Available Beds | Queen |
| Refrigerator Type | Double Door |
| Refrigerator Size | 6 cu ft |
| Cooktop Burners | 3 |
| Number of Awnings | 1 |
| LP Tank Capacity | 20 |
| Water Heater Capacity | 6 gal |
| Water Heater Type | Gas DSI |
| AC BTU | 13500 btu |
| Number of LP Tanks | 2 |
| VIN | 4YDT26223HY932874 |
Coleman Lantern Series 262BH Reviews
-
Happy camper
2017 Coleman Lantern Series 262BH
What I liked most: The room inside the trailer when the slide out is extracted.
What I'd improve: I would add a black tank flush outlet.9 years ago | Roger B. from Sherwood Park, AB -
Great RV no issues so far Love it.
2016 Coleman Lantern Series 262BH
What I liked most: Kitchen area is fantastic, Queen bed ok but after we added memory foam we sleep like baby's!
What I'd improve: Queen matress was very uncomfortable but we added memory foam from Wal Martin and now it's fantastic. Maybe add a few dollars to the price and put a real matress in the Trailer it makes a huge difference.10 years ago | Wayne B. from Georgina, ON
Loading
.
Manufacturer and/or stock photographs may be used and may not be representative of the particular unit being viewed. Where an image has a stock image indicator, please confirm specific unit details with your dealer representative.


