Used 2017 Dutchmen RV Aspen Trail 2890BHS Travel Trailer
Great Condition! Outstanding Value
For an enjoyable camping experience let this single slide rear bunkhouse 2890BHS Aspen Trail travel trailer be your home away from home!
Immediately notice how spacious this model is with the slide fully extended along the road side wall. The slide out includes a u-dinette, and sofa with overhead cabinets. Adjacent to the slide there is a pantry for your dry and canned goods. On the opposite side there is an angled double sink, three burner range, microwave, and a refrigerator. Along the front of the kitchen/living area you can enjoy an entertainment center.
The bathroom has a tub/shower, toilet, and vanity with sink.
Your kids will enjoy their own spot in the rear bunkhouse. There are dual opposing bunk beds with total sleeping space for four people. Between the beds, along the rear wall there is more storage in the wardrobe.
Sliding doors on either side of the entertainment center close off the front bedroom from the rest of the trailer giving a bit more privacy. Here you will find a queen bed, two shirt closets, and a shelf above the bed.
Outside there is a pull-out kitchen with a sink and more!
Meet the owner in Buffalo and talked to him and gave him a pair of gloves to dump his RV, what a pleasant guy to visit with. I would go in when I’m ready to buy. - Sheldon
Stock# 21228
| Sleeps | 10 |
| Slides | 1 |
| Length | 32 ft 11 in |
| Ext Height | 11 ft 2 in |
| Int Height | 6 ft 10 in |
| Hitch Weight | 778 lbs |
| Dry Weight | 6533 lbs |
| Cargo Capacity | 3147 lbs |
| Fresh Water Capacity | 52 gals |
| Grey Water Capacity | 42 gals |
| Black Water Capacity | 42 gals |
| Number Of Bunks | 4 |
| Available Beds | Queen |
| Refrigerator Type | 2 door |
| Refrigerator Size | 6 cu ft |
| Cooktop Burners | 3 |
| Number of Awnings | 1 |
| LP Tank Capacity | 20 |
| Water Heater Capacity | 6 gal |
| Water Heater Type | combo |
| Awning Info | manual |
| Number of LP Tanks | 2 |
| Shower Type | Tub/Shower Combo |
| VIN | 4YDT28923HH921228 |
Aspen Trail 2890BHS Reviews
Loading
.
Manufacturer and/or stock photographs may be used and may not be representative of the particular unit being viewed. Where an image has a stock image indicator, please confirm specific unit details with your dealer representative.


