Used 2017 Dutchmen RV Aspen Trail 2870RKS Travel Trailer
A rear kitchen layout, two chairs, a single slide out, and a private front bedroom are just a few of the key features in this Aspen Trail 2870RKS travel trailer by Dutchmen RV that are sure to catch your attention.
As you step inside the centrally located entrance, to your right there is a side aisle bath featuring a radius shower, sink, and a toilet. Plus there is a second entrance door from the bedroom.
The front private bedroom includes a queen bed, dual shirt closets, and an overhead shelf for more storage.
Heading back towards the main living space, you will see two chairs with an end table between and overhead cabinets along the curb side wall. Next there is a wardrobe, refrigerator, three burner range with microwave above, and a corner countertop. The counter continues along the rear wall including a double kitchen sink, and a pantry for your dry goods. Adjacent, there is a single slide out booth dinette and sofa. Both of these provide extra sleeping space when needed. An entertainment center is along the interior wall for your enjoyment, plus there is so much more inside and out to see!
Thank you, Sharon, for the outstanding service at Summerland RV. Its people like you that makes all the difference in the RV Industry. I called you as a Winnebago Dealership, you listened to what I needed, ordered the parts, and did not give me the traditional run around. I truly appreciated the leadership, sincerity in you organizing everything for me to come in to have the parts installed in a timely - Wallace
Stock# 96316A
| Sleeps | 5 |
| Slides | 1 |
| Ext Height | 11 ft 3 in |
| Int Height | 6 ft 10 in |
| Hitch Weight | 941 lbs |
| Dry Weight | 6512 lbs |
| Cargo Capacity | 3168 lbs |
| Fresh Water Capacity | 52 gals |
| Grey Water Capacity | 76 gals |
| Black Water Capacity | 38 gals |
| Available Beds | Queen |
| Refrigerator Type | 2 door |
| Refrigerator Size | 6 cu ft |
| Cooktop Burners | 3 |
| Shower Size | 32" |
| Number of Awnings | 1 |
| LP Tank Capacity | 20 |
| Water Heater Capacity | 6 gal |
| Water Heater Type | combo |
| Awning Info | manual |
| Number of LP Tanks | 2 |
| Shower Type | Radius |
| VIN | 4YDT28721HH921215 |
Aspen Trail 2870RKS Reviews
Loading
.
Manufacturer and/or stock photographs may be used and may not be representative of the particular unit being viewed. Where an image has a stock image indicator, please confirm specific unit details with your dealer representative.


