Used 2017 Dutchmen RV Aspen Trail 1700BH Travel Trailer
Find plenty of sleeping space for five people inside this Aspen Trail Mini 1700BH. With a rear set of bunks, your kids will enjoy their own space while away from home.
As you enter this model, to your right there is a queen bed with overhead cabinets above the bed, and a nightstand near the foot of the bed.
Straight in from the entry door you will find a dinette with overhead cabinets. You can enjoy meals or snacks during the day, and at night the dinette easily makes into a bed for additional sleeping space.
The kitchen area has a refrigerator, sink, two burner range, microwave, overhead cabinets, a large pantry and counter space for food prep.
In the left rear corner of this model there is a bathroom with a toilet and tub.
The right rear corner of the travel trailer features a set of bunk beds. The lower bunk is 41" x 72" and the upper bunk is 29" x 72". You will find plenty of storage space with the overhead cabinets throughout and so much more!
Our journey with RV Leaders has been nothing short of exceptional, from the expansive inventory to the unparalleled customer service that truly set them apart. The range of RVs available was impressive, catering to every possible need and preference one could imagine. - Maria
You Save: $8,876
Sale Price: $10,987
Stock# 26111-1
| Sleeps | 5 |
| Length | 21 ft 5 in |
| Ext Height | 8 ft 8 in |
| Hitch Weight | 452 lbs |
| Dry Weight | 3199 lbs |
| Cargo Capacity | 651 lbs |
| Fresh Water Capacity | 27 gals |
| Grey Water Capacity | 28 gals |
| Black Water Capacity | 28 gals |
| Furnace BTU | 18000 btu |
| Number Of Bunks | 2 |
| Available Beds | Queen |
| Refrigerator Type | 1 door |
| Refrigerator Size | 3.3 cu ft |
| Cooktop Burners | 2 |
| Number of Awnings | 1 |
| LP Tank Capacity | 20 |
| Water Heater Capacity | 6 gal |
| Water Heater Type | gas |
| Awning Info | manual |
| Number of LP Tanks | 1 |
| VIN | 4YDT17013HH920114 |
Aspen Trail 1700BH Reviews
Loading
.
Manufacturer and/or stock photographs may be used and may not be representative of the particular unit being viewed. Where an image has a stock image indicator, please confirm specific unit details with your dealer representative.


