Used 2017 Dutchmen RV Aerolite Luxury Class 272RBSS Travel Trailer
Discover the 2017 AEROLITE 272RBSS
View all Aerolite Luxury Class Floorplans
2017 272RBSS Features and Options
This Dutchmen Aerolite Luxury Class 272RBSS double slide travel trailer features a rear full bath, a convenient kitchen island, and an outdoor kitchen, plus more!
Step inside to find a wide open interior with dual opposing slides. To your immediate left the kitchen slide features a refrigerator, a three burner range with overhead cabinets, and a microwave oven. There is a pantry just off of the slide out for dry and canned food storage needs. Plus there is an island which provides added counter space and a double sink as well.
The slide out opposite the door side features a booth dinette and sofa including overhead storage for all of your things. A nearby entertainment center can easily be viewed from any seat in the room. On either side of the entertainment center there are sliding doors that provide access to both sides of the front master bedroom. Inside you will find a king size bed, wardrobes and nightstands on each side, and overhead storage above the bed.
In the very rear of this travel trailer enjoy a spacious rear bath which provides a linen cabinet, a toilet, a 34" angled shower, and a vanity with sink. There is also an overhead storage cabinet as well.
On the outside you will enjoy plenty of storage in the front with access on either side. In the rear enjoy the outside kitchen featuring a shelf with cargo net, a refrigerator, and two burner range, plus so much more!
Step inside to find a wide open interior with dual opposing slides. To your immediate left the kitchen slide features a refrigerator, a three burner range with overhead cabinets, and a microwave oven. There is a pantry just off of the slide out for dry and canned food storage needs. Plus there is an island which provides added counter space and a double sink as well.
The slide out opposite the door side features a booth dinette and sofa including overhead storage for all of your things. A nearby entertainment center can easily be viewed from any seat in the room. On either side of the entertainment center there are sliding doors that provide access to both sides of the front master bedroom. Inside you will find a king size bed, wardrobes and nightstands on each side, and overhead storage above the bed.
In the very rear of this travel trailer enjoy a spacious rear bath which provides a linen cabinet, a toilet, a 34" angled shower, and a vanity with sink. There is also an overhead storage cabinet as well.
On the outside you will enjoy plenty of storage in the front with access on either side. In the rear enjoy the outside kitchen featuring a shelf with cargo net, a refrigerator, and two burner range, plus so much more!
What Our Customers Are Saying
I want to say thank you for everything that you did. You went way beyond my expectations. Everyone was so helpful. You are all amazing! - Karen
Price:
$20,500
You Save: $3,500
Sale Price: $17,000
You Save: $3,500
Sale Price: $17,000
RecNation Resale
Location: Conway, SC
Stock# 90
Location: Conway, SC
Stock# 90
Interior Color: Nightscape, Cool Springs, French Roast
Stock# 90
Interior Color: Nightscape, Cool Springs, French Roast
To get help now on this RV, call and enter the RV ID if prompted.
2017 272RBSS Specifications
| Sleeps | 4 |
| Slides | 2 |
| Length | 31 ft 9 in |
| Ext Width | 8 ft |
| Ext Height | 11 ft 1 in |
| Interior Color | Nightscape, Cool Springs, French Roast |
| Hitch Weight | 935 lbs |
| Dry Weight | 6945 lbs |
| Cargo Capacity | 2735 lbs |
| Fresh Water Capacity | 52 gals |
| Grey Water Capacity | 67 gals |
| Black Water Capacity | 28 gals |
| Available Beds | King |
| Refrigerator Type | Double Door |
| Refrigerator Size | 8 cu ft |
| Cooktop Burners | 3 |
| Shower Size | 34" |
| Number of Awnings | 1 |
| LP Tank Capacity | 30 |
| Water Heater Capacity | 6 gal |
| Water Heater Type | Gas/Electric DSI |
| AC BTU | 13500 btu |
| Awning Info | electric |
| Axle Count | 2 |
| Number of LP Tanks | 2 |
| Shower Type | Angled |
| VIN | 4YDT27223HP910725 |
For more information
Contact Us
Aerolite Luxury Class 272RBSS Reviews
Be the first to tell other RVers what you think about this RV Write a Review
Similar RVs and Floorplans
Loading
.
Manufacturer and/or stock photographs may be used and may not be representative of the particular unit being viewed. Where an image has a stock image indicator, please confirm specific unit details with your dealer representative.


