Used 2017 Dutchmen RV Aerolite 213RBSL Travel Trailer
The Dutchmen Aerolite 213RBSL travel trailer features a king size bed, single u-shaped dinette slide for extra living space, and an outdoor kitchen, plus more!
As you step inside to the right is a front king size bed that features a wardrobe and nightstand on both sides as well as overhead cabinets for extra storage.
The 44" x 74" u-shaped dinette with overhead storage is housed in the trailer's slide out with a large refrigerator beside it. On the opposite wall, you will find the kitchen area that features an angled double sink, a three burner range with overhead microwave and cabinets. A corner pantry area with a TV mount above allows plenty of space for dry goods and inside time with the optional TV.
A rear bathroom highlights a large 27" x 54" shower, a corner toilet, a vanity sink with medicine cabinet above, and an overhead linen storage.
The outside kitchen features a two burner range, a 3 cubic foot refrigerator, lots of counter top space, and a TV mount. You will also find plenty of outside storage at the front of the expandable.
After over 20 plus years we found Schieks RV, in Manitowoc and we are so glad we did, Tina was knowledgable and genuine you can tell she truly wants what is best for you and cares just like she would if buying a camper/fifth wheel for herself.
We met the service team when first looking at the fifth wheel and again at walk through making sure everything was set for us, explaining everything and - Allan
Stock# 910724
| Sleeps | 4 |
| Slides | 1 |
| Length | 25 ft 8 in |
| Ext Width | 8 ft |
| Ext Height | 11 ft 1 in |
| Hitch Weight | 556 lbs |
| Dry Weight | 5055 lbs |
| Cargo Capacity | 1545 lbs |
| Fresh Water Capacity | 52 gals |
| Grey Water Capacity | 39 gals |
| Black Water Capacity | 28 gals |
| VIN | 4YDT21327HP910724 |
Aerolite 213RBSL Reviews
Loading
.
Manufacturer and/or stock photographs may be used and may not be representative of the particular unit being viewed. Where an image has a stock image indicator, please confirm specific unit details with your dealer representative.


