Used 2017 Dutchmen RV Aerolite 174E Expandable
It's time to take a look at this Aerolite 174E expandable by Dutchmen with two tent end beds and a standard sofa. The rear corner bathroom, booth dinette, and overhead storage are sure to please as well.
Once you step inside to your left there is a rear queen tent end bed with a shelf above. Straight in front you will see the rear corner bathroom that offers a 27" angled shower, toilet, and a vanity sink with medicine cabinet.
Next to the private bath you will find a refrigerator and a 40" x 74" booth dinette with overhead cabinets. The front queen tent end bed also has an overhead shelf for additional storage.
The standard sofa with overhead cabinets is opposite of the dinette. The kitchen features an angled double sink, a three burner range with overhead microwave, and cabinets to complete the Dutchmen Aerolite 174E.
Anne was an excellent salesperson. She took her time to show us and help us over several months. Always gracious and considerate until we made a decision. We got a fair trade and a great deal.
Much in contrast to an unnamed out of town place where we were under intense pressure to buy the moment we stepped inside.
The rest of the staff were equally helpful. Financing was easy and straightforward. - Joe
You Save: $13,849
Sale Price: $9,969
Stock# 2B8-0621
Interior Color: Nightscape, Cool Springs, French Roast
| Sleeps | 6 |
| Length | 18 ft 6 in |
| Ext Width | 8 ft |
| Ext Height | 10 ft |
| Interior Color | Nightscape, Cool Springs, French Roast |
| Hitch Weight | 297 lbs |
| Dry Weight | 3188 lbs |
| Cargo Capacity | 662 lbs |
| Fresh Water Capacity | 52 gals |
| Grey Water Capacity | 39 gals |
| Black Water Capacity | 28 gals |
| Available Beds | 2 Queen Tent End |
| Refrigerator Type | Double Door |
| Refrigerator Size | 8 cu ft |
| Cooktop Burners | 3 |
| Shower Size | 27" |
| Number of Awnings | 1 |
| LP Tank Capacity | 20 |
| Water Heater Capacity | 6 gal |
| Water Heater Type | Gas/Electric DSI |
| AC BTU | 13500 btu |
| Awning Info | electric |
| Number of LP Tanks | 2 |
| Shower Type | Angled |
Aerolite 174E Reviews
Loading
.
Manufacturer and/or stock photographs may be used and may not be representative of the particular unit being viewed. Where an image has a stock image indicator, please confirm specific unit details with your dealer representative.


