Used 2017 Cruiser Shadow Cruiser S-240BHS Travel Trailer
View all Shadow Cruiser Floorplans
2017 S-240BHS Features and Options
This Shadow Cruiser travel trailer is the perfect unit for a larger family, or one that likes to travel with a few friends! Model S-240BHS offers a double set of bunk beds, plus a large slide out for added floor space, and an outdoor kitchen as well.
Step in and notice the entertainment center straight in the door just off the foot of the queen bed in the front master bedroom. You can easily access either side of the bed, and there are shirt closets, nightstands, and overhead cabinets for clothing and additional storage needs.
A large u-shaped dinette slide provides a grander walk space from front to back when it is extended. It features ample seating for the whole gang to enjoy meals together, or a board game, plus just hanging out.
To the left of the entry door find a double sink, a three burner range, and refrigerator. There is a storage pantry just off the dinette slide for dry and canned goods too.
The rear of this travel trailer model 240BHS offers a set of double bed bunks with the inside corner angled to provide more room between the beds and the rear complete bathroom right next door.
The bathroom provides a tub/shower, toilet, corner sink with overhead cabinet, and linen storage for your towels and toiletries.
The chef in the family will love the outdoor camp kitchen featuring a two burner cook-top, single sink, plus so much more!
Step in and notice the entertainment center straight in the door just off the foot of the queen bed in the front master bedroom. You can easily access either side of the bed, and there are shirt closets, nightstands, and overhead cabinets for clothing and additional storage needs.
A large u-shaped dinette slide provides a grander walk space from front to back when it is extended. It features ample seating for the whole gang to enjoy meals together, or a board game, plus just hanging out.
To the left of the entry door find a double sink, a three burner range, and refrigerator. There is a storage pantry just off the dinette slide for dry and canned goods too.
The rear of this travel trailer model 240BHS offers a set of double bed bunks with the inside corner angled to provide more room between the beds and the rear complete bathroom right next door.
The bathroom provides a tub/shower, toilet, corner sink with overhead cabinet, and linen storage for your towels and toiletries.
The chef in the family will love the outdoor camp kitchen featuring a two burner cook-top, single sink, plus so much more!
What Our Customers Are Saying
Excellent experience. We arrived and Cory was waiting for us in the parking lot. He had the Alpha already set up for us to look at but was also willing to show us anything else we wanted to see. He was laid back and friendly and not pushy in any way. Everyone was super friendly. The store was cute and cozy and had a real nice family feel. It felt like the kind of place you'd like to work yourself - Christina
Basecamp RV Sales
Location: Rocklin, CA
Stock# IGSN-11613484
Location: Rocklin, CA
Stock# IGSN-11613484
Stock# IGSN-11613484
To get help now on this RV, call and enter the RV ID if prompted.
2017 S-240BHS Specifications
| Sleeps | 8 |
| Slides | 1 |
| Length | 27 ft 7 in |
| Ext Width | 8 ft |
| Ext Height | 10 ft 11 in |
| Int Height | 6 ft 9 in |
| Hitch Weight | 560 lbs |
| GVWR | 7560 lbs |
| Dry Weight | 5280 lbs |
| Cargo Capacity | 2280 lbs |
| Fresh Water Capacity | 44 gals |
| Grey Water Capacity | 30 gals |
| Black Water Capacity | 30 gals |
| Furnace BTU | 30000 btu |
| Number Of Bunks | 2 |
| Available Beds | Queen |
| Refrigerator Type | Double Door |
| Cooktop Burners | 3 |
| Number of Awnings | 1 |
| Axle Weight | 4720 lbs |
| LP Tank Capacity | 40 |
| Water Heater Capacity | 6 gal |
| Water Heater Type | DSI Gas/Electric |
| AC BTU | 13500 btu |
| Awning Info | Electric |
| Shower Type | Standard |
For more information
Contact Us
Shadow Cruiser S-240BHS Reviews
Be the first to tell other RVers what you think about this RV Write a Review
Similar RVs and Floorplans
Loading
.
Manufacturer and/or stock photographs may be used and may not be representative of the particular unit being viewed. Where an image has a stock image indicator, please confirm specific unit details with your dealer representative.


