Used 2017 Cruiser Radiance R-28RLSS Travel Trailer
Enter the Cruiser RV Radiance R-28RLSS travel trailer at the rear to find two swivel rocking chairs, corner end tables and overhead cabinets on the back wall.
Continuing around, a generous slide out has a sofa and a super booth dinette.
Across this travel trailer, the kitchen includes an angled double sink, overhead cabinets, oven, overhead microwave, refrigerator, pantry and space to mount a TV.
A side aisle bathroom includes a corner shower, vanity sink, and toilet.
The front private bedroom includes a slide that provides a dresser and a wardrobe. You will also find a lift up queen bed, a large wardrobe on one side and a nightstand on the other side. Overhead cabinets are over the head of the bed.
At the outside front, you will find full pass thru storage for all of your camping gear, and much more!
They went above and beyond to make a wonderful experience buying our camper. From sales to the guys doing the walk through to finance. I would highly recommend them to anyone. Very easy transaction. A+ rating in our book. Thank you for everything. - Jason
Stock# 337762
| Sleeps | 5 |
| Slides | 2 |
| Length | 32 ft |
| Ext Width | 8 ft |
| Ext Height | 10 ft 10 in |
| Int Height | 6 ft 11 in |
| Hitch Weight | 675 lbs |
| Dry Weight | 5700 lbs |
| Fresh Water Capacity | 44 gals |
| Grey Water Capacity | 38 gals |
| Black Water Capacity | 38 gals |
| Furnace BTU | 30000 btu |
| VIN | 5RXTF2824G2205328 |
Loading
.
Manufacturer and/or stock photographs may be used and may not be representative of the particular unit being viewed. Where an image has a stock image indicator, please confirm specific unit details with your dealer representative.


