Used 2017 CrossRoads RV Zinger Z1 Series ZR280RK Travel Trailer
Enjoy camping in this Zinger Z1 Series travel trailer featuring a large single slide, and a rear kitchen layout, plus so much more!
Step inside model ZR280RK and notice right away the convenient location of the complete bath almost directly opposite the entry. Inside the bath there is a large linen cabinet, an angled shower, a corner vanity with sink and overhead medicine cabinet, plus a toilet.
As you step out of the bathroom the door at the head of the hall on your left leads into the front master bedroom. Here you can rest easy on the queen size bed provided, and store your clothing and personal belongings in the bedside closets, plus in the overhead cabinets too.
To the left of the main entry door you will find a comfortable relaxing space when inside. There are two lounge chairs with an end table between to your immediate left, and a slide out sofa with storage above along with a 42" booth dinette opposite. The slide out provides added foot traffic space to move around, and each seating area can accommodate an overnight guest if needed. There is even a nearby entertainment center for you to enjoy.
The very rear of this CrossRoads Zinger Z1 Series model is where you can whip up your favorite dishes while camping. There is a large u-shaped counter with a double sink along the curb side wall. There is also plenty of overhead cabinetry for all of your daily dishes and other kitchen equipment to be stored. Along the rear wall find a three burner range with overhead microwave oven, a refrigerator, and pantry for all of your dry and canned goods, plus so much more!
RV Leaders got my attention with their website showing the best price anywhere. They followed up with impressively responsive correspondence. Everyone there was very knowledgeable, enthusiastic, and personable. I highly recommend RV Leaders & Camping Outlet. - Jim
You Save: $2,000
Sale Price: $11,995
Stock# 19555A
| Sleeps | 4 |
| Slides | 1 |
| Length | 32 ft 11 in |
| Ext Width | 8 ft |
| Ext Height | 11 ft 2 in |
| Hitch Weight | 808 lbs |
| GVWR | 9610 lbs |
| Dry Weight | 6570 lbs |
| Cargo Capacity | 3040 lbs |
| Fresh Water Capacity | 51 gals |
| Grey Water Capacity | 88 gals |
| Black Water Capacity | 44 gals |
| Tire Size | ST225/75R15D |
| Available Beds | Queen |
| Refrigerator Size | 6 cu ft |
| Cooktop Burners | 3 |
| Number of Awnings | 1 |
| Axle Weight | 5762 lbs |
| LP Tank Capacity | 40 |
| Awning Info | 18' |
| Axle Count | 2 |
| Number of LP Tanks | 2 |
| Shower Type | Neo-Angled |
| VIN | 4V0TC2824HJ012038 |
Zinger Z1 Series ZR280RK Reviews
Loading
.
Manufacturer and/or stock photographs may be used and may not be representative of the particular unit being viewed. Where an image has a stock image indicator, please confirm specific unit details with your dealer representative.


