Used 2017 CrossRoads RV Volante 33SB Travel Trailer
Take the whole family camping, and have plenty of room for everyone and everything in the Volante 33SB. This travel trailer by CrossRoads RV features double slide outs, a rear bunk house, an outdoor kitchen, and two entry doors.
Before you head inside, check out the outdoor kitchen with a two burner range, sink, overhead cabinet, and refrigerator.
Enter through the door closest to the front of the trailer and find to the left a double kitchen sink, a three burner range, microwave, refrigerator, and pantry. The opposite side of the trailer features a slide out with a U-shaped dinette, sofa, and overhead cabinet. Enjoy the seating options of the dinette and sofa during the day, and at night you can use this area for additional sleeping space. You will also enjoy the entertainment center which can easily be seen from the main living area.
After a fun day of adventure outside, retreat to the master bedroom where there is a queen bed, two shirt closets, nightstands, an overhead cabinet to keep your things organized and tidy, and a wardrobe.
Heading toward the rear of the trailer, the bathroom is on the left. Inside the bathroom you will find a toilet, sink, medicine cabinet, and tub. There is also a private entry door from the bathroom leading outside.
The rear bunk house is a spot that your kids are sure to love! Along one side there is a slide with a sofa and a flip up bunk. There is another bunk along the rear of the room, and above the outside kitchen find an additional bunk with a wardrobe below, and more!
Stopped in to look at options. Wonderful customer service, we were shown several different options to give us a good idea of what we liked and didnt like. Wish all lots were as attentive and helpful rather than pushing a big sale. Definitely will be back. - Lyncee
You Save: $21,399
Sale Price: $18,995
Stock# LM5699
| Sleeps | 10 |
| Slides | 2 |
| Length | 37 ft 2 in |
| Ext Width | 8 ft |
| Ext Height | 11 ft 4 in |
| Hitch Weight | 824 lbs |
| GVWR | 9950 lbs |
| Dry Weight | 8034 lbs |
| Cargo Capacity | 1916 lbs |
| Fresh Water Capacity | 60 gals |
| Grey Water Capacity | 44 gals |
| Black Water Capacity | 44 gals |
| Tire Size | ST225/75R15D |
| Number Of Bunks | 4 |
| Available Beds | Queen |
| Cooktop Burners | 3 |
| Number of Awnings | 1 |
| Axle Weight | 5080 lbs |
| LP Tank Capacity | 60 |
| AC BTU | 13500 btu |
| Awning Info | 18' |
| Axle Count | 2 |
| Shower Type | Tub/Shower Combo |
| VIN | 4V0TC3324HG008694 |
Volante 33SB Reviews
Loading
.
Manufacturer and/or stock photographs may be used and may not be representative of the particular unit being viewed. Where an image has a stock image indicator, please confirm specific unit details with your dealer representative.


