Used 2017 CrossRoads RV Sunset Trail Super Lite ST320BH Travel Trailer
In Stock
Trailer sold as is! Fixer-upper & heavily discounted! BEST REASONABLE OFFER.
The bunkhouse Sunset Trail Super Lite 320BH by CrossRoads has room for the whole gang! With a private rear bunkhouse, dual entry doors, a walk through bath and a half bath, and a second kitchen outdoors you know camping will be convenient and fun!
Enter the main door closest to the front and find an entry closet for jackets, shoes, and such. Next, walk through a complete bath featuring a corner shower and sink with cabinet above on the right side, and a toilet with linen storage and a wardrobe on the left.
As you continue to the front master bedroom through the sliding door there is a queen size bed with shirt closets on either side, plus overhead cabinets for more gear.
As you enter the living and kitchen area notice the amount of floor space gained once the large slide out sofa and booth dinette are fully extended. Here you will find seating for everyone for meals, television watching, or just hanging out. The entertainment center is along the interior wall facing the slide out for easy viewing.
The kitchen makes it easy to prepare and cook food for your family both inside and out. Inside you have a refrigerator, a three burner range with overhead microwave oven, and counter space in a slide out. There is also plenty of storage cabinets for dishes and food items in the kitchen island including a double sink for easy clean up.
The rear of this Sunset Trail Super Lite features a private bunkhouse where the kids or extra guests will feel like they have their own little private space. There is a slide out sofa on the road side with a bunk above to provide a little hang out space during the day. There is another bunk on the opposite side above an entertainment center. The convenient half bath has access through the bunkhouse as well as from outside.
Head outdoors and find exterior storage for all of your gear, plus the outside kitchen which features a refrigerator, single sink, overhead cabinets, and work space. All this and more makes it easy to camp with your whole family and even a few friends!
A lot of fun and friendly people work at this dealership and they took the stress out of the purchasing process. Our sales person was Kasey and my wife and I both loved her. She answered all our questions and was very straightforward about everything. I was also impressed with the candor of the two technicians they provided during the delivery process. They explained the camper to us and gave us a - Daniel
Stock# UL9222
| Sleeps | 7 |
| Slides | 3 |
| Length | 37 ft 7 in |
| Ext Height | 11 ft 2 in |
| Int Height | 7 ft |
| Hitch Weight | 944 lbs |
| GVWR | 9744 lbs |
| Dry Weight | 7652 lbs |
| Cargo Capacity | 2092 lbs |
| Fresh Water Capacity | 40 gals |
| Grey Water Capacity | 52 gals |
| Black Water Capacity | 52 gals |
| Tire Size | 225/75R15D |
| Furnace BTU | 30000 btu |
Sunset Trail Super Lite ST320BH Reviews
Loading
.
Manufacturer and/or stock photographs may be used and may not be representative of the particular unit being viewed. Where an image has a stock image indicator, please confirm specific unit details with your dealer representative.


