Used 2017 CrossRoads RV Sunset Trail Super Lite ST270BH Travel Trailer
Looking for a road side entrance door, a set of double size bunk beds, an outside kitchen, and dual entry into a travel trailer? Your search is over since the Sunset Trail Super Lite ST270BH by CrossRoads RV offers all that plus some!
As you enter the travel trailer from the curb side entrance, to the right is a front bedroom including two entrances from the living room, a queen bed with shirt closets on either side of the bed, and overhead storage for more things.
The main living area has an entertainment center on the interior wall facing the rear of the trailer. One side of the unit has a slide with a booth dinette and sofa. The other side has a double kitchen sink, counter space, three burner range, microwave, refrigerator, wardrobe and a pantry.
The rear right corner bathroom includes a sink, handy medicine cabinet, toilet, tub/shower, plus a bonus private entrance from outside along the road side, now that is unique.
The bunks offer additional sleeping space for guests since they are double size bunk beds.
Outdoors you can even enjoy cooking on the outside kitchen with a two burner range, sink, and refrigerator, plus more!
They went above and beyond to make a wonderful experience buying our camper. From sales to the guys doing the walk through to finance. I would highly recommend them to anyone. Very easy transaction. A+ rating in our book. Thank you for everything. - Jason
Stock# W2755A
Interior Color: Brugatti, Enzo, Maybach, Bentl
| Sleeps | 8 |
| Slides | 1 |
| Length | 30 ft 8 in |
| Ext Height | 11 ft 2 in |
| Int Height | 7 ft |
| Interior Color | Brugatti, Enzo, Maybach, Bentl |
| Hitch Weight | 776 lbs |
| GVWR | 7776 lbs |
| Dry Weight | 5703 lbs |
| Cargo Capacity | 2073 lbs |
| Fresh Water Capacity | 40 gals |
| Grey Water Capacity | 26 gals |
| Black Water Capacity | 26 gals |
| Tire Size | 205/75R15C |
| Furnace BTU | 30000 btu |
| VIN | 4V0TC2723HE020190 |
Sunset Trail Super Lite ST270BH Reviews
Loading
.
Manufacturer and/or stock photographs may be used and may not be representative of the particular unit being viewed. Where an image has a stock image indicator, please confirm specific unit details with your dealer representative.


