Used 2017 KZ Connect C312BHK Travel Trailer
A rear private bunkhouse for the kids or guests, dual entry for easy access, an outside kitchen for the outdoor chef in the family, and the list continues on reasons why this Connect C312BHK travel trailer is sure to impress.
As you enter through the main entrance, the bedroom is to your right. Inside the bedroom you will be welcomed by a comfortable queen bed, dual wardrobes, additional storage, and a TV mount.
In the kitchen you will find a double sink, three burner range, microwave, and a refrigerator along the curb side. On the opposite side there is a slide with a u-shaped dinette and sofa. Next to the dinette there is a pantry for your canned food items. You can easily view the entertainment center along the interior center wall from the kitchen and living area.
The curb side bathroom offers a tub, sink, medicine cabinet, and a toilet. Plus there is a private entrance/exit door to the outside from the bathroom. Now that's convenient!
The rear of the trailer offers a private bunkhouse. You will find a slide with a dinette and top flip-up hinge bunk along the road side. On the opposite side there is a bunk above a closet and entertainment center. You can choose the double bunk option layout with a trundle bed in the bunkhouse instead.
Outdoors you will sure enjoy the outside kitchen that has a two burner cooktop, sink, and refrigerator.
There are plenty of overhead cabinets throughout the inside, plus an exterior pass through storage compartment and a 16' awning, plus more!
A lot of fun and friendly people work at this dealership and they took the stress out of the purchasing process. Our sales person was Kasey and my wife and I both loved her. She answered all our questions and was very straightforward about everything. I was also impressed with the candor of the two technicians they provided during the delivery process. They explained the camper to us and gave us a - Daniel
Stock# 93625
| Sleeps | 8 |
| Slides | 2 |
| Length | 36 ft |
| Ext Width | 8 ft |
| Ext Height | 10 ft 11 in |
| Int Height | 6 ft 6 in |
| Hitch Weight | 730 lbs |
| GVWR | 8300 lbs |
| Dry Weight | 6910 lbs |
| Cargo Capacity | 1390 lbs |
| Fresh Water Capacity | 40 gals |
| Grey Water Capacity | 32 gals |
| Black Water Capacity | 32 gals |
| Tire Size | 15" |
| Furnace BTU | 30000 btu |
| Number Of Bunks | 2 |
| Available Beds | Queen |
| Refrigerator Type | 2 door |
| Refrigerator Size | 6 cu ft |
| Cooktop Burners | 3 |
| Number of Awnings | 1 |
| Axle Weight | 6180 lbs |
| LP Tank Capacity | 20 |
| Water Heater Capacity | 6 gal |
| Water Heater Type | Gas/Electric DSI |
| AC BTU | 13500 btu |
| Awning Info | 16' electric |
| Number of LP Tanks | 2 |
| Shower Type | Tub/Shower Combo |
| VIN | 4EZTL3229H8012714 |
Connect C312BHK Reviews
Loading
.
Manufacturer and/or stock photographs may be used and may not be representative of the particular unit being viewed. Where an image has a stock image indicator, please confirm specific unit details with your dealer representative.


