Used 2017 Columbia Northwest Somerset Grand Tour Utah Folding Pop-Up Camper
Slide out! King Beds! A/C!
View all Somerset Grand Tour Floorplans
2017 Utah Features and Options
The Somerset Utah folding camper offers a slide out, which provides a bit more space in this camper.
You will find front and rear king beds. To the left of the entrance there is a slide out bed. To the right of the entrance is a toilet or an optional shower & cassette toilet. Along the opposite side of the camper there is a sink, stove, dinette slide, plus so much more!
What Our Customers Are Saying
Randy was awesome to deal with! Everything went smoothly and the prices were descent! Randy was good about keeping in touch with repairs and helpful! Loving our camper! - RaeLynn
RV Value Mart
Location: Willow Street, PA
Stock# HA237044
Location: Willow Street, PA
Stock# HA237044
Stock# HA237044
To get help now on this RV, call and enter the RV ID if prompted.
2017 Utah Specifications
| Sleeps | 7 |
| Slides | 1 |
| Length | 18 ft 9 in |
| Ext Width | 7 ft 5 in |
| Ext Height | 4 ft 10 in |
| Int Height | 6 ft 8 in |
| Hitch Weight | 290 lbs |
| GVWR | 3500 lbs |
| Dry Weight | 2760 lbs |
| Cargo Capacity | 740 lbs |
| Fresh Water Capacity | 20 gals |
| Tire Size | ST205/75D14 |
| Furnace BTU | 16000 btu |
| Refrigerator Size | 1.9 cu ft |
| Cooktop Burners | 2 |
| LP Tank Capacity | 20 |
| Water Heater Capacity | 6 gal |
| Axle Count | 1 |
| Number of LP Tanks | 2 |
| Electrical Service | 35 amp |
| VIN | 1C9SS1912HA237044 |
For more information
Contact Us
Somerset Grand Tour Utah Reviews
Be the first to tell other RVers what you think about this RV Write a Review
Similar RVs and Floorplans
Loading
.
Manufacturer and/or stock photographs may be used and may not be representative of the particular unit being viewed. Where an image has a stock image indicator, please confirm specific unit details with your dealer representative.


