Used 2017 Coachmen RV Pursuit 27 KB Motor Home Class A
This Coachmen Pursuit class A motor home has everything you need and more to fully enjoy the time you spend away from home. The electric front drop down bunk provides added sleeping space for family or overnight guests. Plus there is a cockpit table and computer workstation up front.
Model 27KB features a large passenger side slide out to the left of the entry door which provides a three burner range with overhead microwave oven, a double kitchen sink, refrigerator, and a pantry. This same slide also provides a rear bedroom king size bed with nightstands and overhead storage too.
The driver side features an L-shaped dinette with extension so that it creates a u-shaped bench area for added seating. There is also overhead storage to keep things neatly tucked away when not being used. A 32" TV is mounted just over the entry door making it easily viewable.
A convenient side aisle bath is centrally located and offers a 38" x 24" shower, a toilet, and a vanity with sink including linen storage overhead. Just outside the bathroom you will find a handy broom closet.
The rear bedroom features plenty of storage with dual wardrobes along the road side, additional storage between each wardrobe along with a 32" LED TV, plus the king size bed slide out along the curb side provides added walking around space, and nice sleeping space while you travel.
There is an optional exterior 32" LED TV you can add, plus so much more!
Wow! I haven't had this kind of service in quite a while. Todd made me a great deal on an RV, without any bs hassle. Caden knows his stuff and got my RV ready to go all while singing cadence. I absolutely loved working with these gentlemen! They are truly a better breed of man. Keep up the outstanding work and service! I'd highly recommend them! This is how America should be! Thanks again y'all! Cheers! - Shawn
Stock# 3AR554
Chassis: Ford
| Sleeps | 6 |
| Slides | 1 |
| Ext Width | 8 ft 6 in |
| Ext Height | 12 ft |
| Hitch Weight | 5000 lbs |
| GVWR | 18000 lbs |
| Fresh Water Capacity | 45 gals |
| Grey Water Capacity | 40 gals |
| Black Water Capacity | 28 gals |
| Furnace BTU | 30000 btu |
| Fuel Type | Gasoline |
| Miles | 9467 |
| Engine | 6.8L V10 |
| Chassis | Ford |
| VIN | 1F65F5DY1H0A03554 |
Pursuit 27 KB Reviews
Loading
.
Manufacturer and/or stock photographs may be used and may not be representative of the particular unit being viewed. Where an image has a stock image indicator, please confirm specific unit details with your dealer representative.


