Used 2017 Coachmen RV Leprechaun 210RS Ford 350 Motor Home Class C
Enjoy camping in this Leprechaun class C gas motorhome by Coachmen RV. Model 210RS features a rear bedroom slide out, and a rear corner bath. You will also find sleeping for five quite comfortably, and all the kitchen and bath amenities you need for a convenient traveling home.
Step inside and notice the 57" x 95" bunk over cab with a swing arm TV to your right. Also in the cab you can choose optional passenger & driver swivel seats. Straight ahead through the door you will find a J-Lounge with overhead cabinets for dining and just hanging out. There is an 18" extension and it can easily be set up for sleeping accommodations for one camper at night.
The kitchen makes cooking up meals and snacks for your family quite simple. There is a three burner range with overhead microwave oven, a refrigerator, and double sink to the left of the main entrance. You will also find plenty of storage space for dishes and things. A food pantry is located opposite the refrigerator along side the J-lounge area.
The rear of this Leprechaun model features a slide out queen size bed along the curb side that includes an overhead cabinet plus nightstand. You will also find a closet with space to hang your clothing.
Opposite the bedroom along the curb side rear of this coach find a complete bath with shower, toilet, sink and linen storage.
There is a grill station outside for your enjoyment.
This unit is also available with a Chevy 4500 chassis and 6.0L V8 engine also!
Excellent experience. We arrived and Cory was waiting for us in the parking lot. He had the Alpha already set up for us to look at but was also willing to show us anything else we wanted to see. He was laid back and friendly and not pushy in any way. Everyone was super friendly. The store was cute and cozy and had a real nice family feel. It felt like the kind of place you'd like to work yourself - Christina
Stock# 340644
Chassis: Ford 350
| Sleeps | 5 |
| Slides | 1 |
| Length | 24 ft 3 in |
| Ext Width | 8 ft 6 in |
| Ext Height | 10 ft 11 in |
| Int Height | 6 ft 11 in |
| Hitch Weight | 5000 lbs |
| GVWR | 12500 lbs |
| Dry Weight | 10310 lbs |
| Fresh Water Capacity | 50 gals |
| Grey Water Capacity | 28 gals |
| Black Water Capacity | 31 gals |
| Furnace BTU | 20000 btu |
| Generator | Onan 4000 |
| Fuel Type | Gasoline |
| Miles | 88373 |
| Engine | 6.8L V10 |
| Chassis | Ford 350 |
| VIN | 1FDWE3FS4GDC27681 |
Leprechaun 210RS Ford 350 Reviews
Loading
.
Manufacturer and/or stock photographs may be used and may not be representative of the particular unit being viewed. Where an image has a stock image indicator, please confirm specific unit details with your dealer representative.


