Used 2017 Coachmen RV Freelander 22QB Ford 350 Motor Home Class C
JUST ARRIVED! 38,642 MILES!
Enjoy every vacation when you spend time traveling in this Coachmen class C Freelander model 22QB. With a large slide out for added interior space, a u-shaped dinette, and a queen bed, plus everything else you might need, you just can't go wrong.
Enter and see a slide out u-shaped dinette, plus pantry and storage wardrobe all part of the same slide. The wardrobe is beyond the rear step up just off the rear right corner bathroom which features a shower, toilet, and vanity with sink, plus medicine cabinet.
There is a rear left corner queen size bed with storage above the head of the bed in front and along the curbside wall. A wardrobe sits above the foot of the bed for more storage.
There is a refrigerator, three burner range, microwave oven, and single sink for easy cleanup, plus a counter top extension, and overhead storage.
You will also enjoy the cabover bunk that is 57" x 95" and can easily accommodate you or your guests providing more sleeping space when you need it. You may also choose to add the optional passenger and driver swivel seats to allow more seating room in the living/kitchen area.
All of this and more makes this Freelander a great class C coach. You can even choose between the Ford 350 chassis shown here, with 6.8L V10 engine, or select an optional Chevy 4500 chassis with 6.0L V8 engine instead.
Randy and Tim helped us out. We needed some new batteries on our trip from Indianapolis to Bend, OR. Not only did they get us the batteries, when we needed a new connection made they drove us down to the local Napa and got us back. Also stayed open an hour past closing to make sure we were good. - Dan
Stock# 26U097P
Chassis: Ford 350
| Sleeps | 6 |
| Slides | 1 |
| Ext Width | 8 ft 6 in |
| Ext Height | 10 ft 11 in |
| Hitch Weight | 5000 lbs |
| GVWR | 12500 lbs |
| Fresh Water Capacity | 50 gals |
| Grey Water Capacity | 28 gals |
| Black Water Capacity | 22 gals |
| Furnace BTU | 20000 btu |
| Fuel Type | Gasoline |
| Engine | 6.8L V10 |
| Chassis | Ford 350 |
| VIN | 1FDWE3FS6GDC39928 |
Freelander 22QB Ford 350 Reviews
Loading
.
Manufacturer and/or stock photographs may be used and may not be representative of the particular unit being viewed. Where an image has a stock image indicator, please confirm specific unit details with your dealer representative.


