Used 2017 Coachmen RV Freelander 21QB Ford 350 Motor Home Class C
This Freelander class C gas motor home by Coachmen RV features everything you need to enjoy traveling on the open road. There is sleeping for five, a u-shaped dinette, and queen bed in model 21QB.
As you enter notice the large 48" x 76" u-shaped dinette straight ahead. With overhead storage and a generous space to enjoy your meals. This can also be simply made into extra sleeping space if needed at night.
To the left of the entry door find a counter top extension, single sink, three burner range, overhead microwave, and a refrigerator just beyond the area where you step up to the bed and bath space. There is also plenty of space for storage both above and below the counter area in the kitchen for dishes and things.
Above the cab seats that recline there is a 57" x 95" bunk for extra sleeping space. The perfect spot for kids or extra guests. You may add an optional passenger swivel seat as well.
Head back to the step up where you will find a rear corner queen size bed with storage above at the head of the bed, and along one side. Next to the bed in the right rear corner find a bathroom featuring a shower, toilet, and vanity with sink. There is a also a medicine cabinet too. Just outside the bathroom door there is a large wardrobe for all of your clothing storage, plus so much more!
This unit is also available on a Chevy 4500 chassis.
Did not buy today, but I will be back! Shawn showed me what I asked to see and walked me through what might fit my needs. I am coming back when I'm ready to buy. Best prices on 2025 units. - Paul
Stock# 2AR537
Chassis: Ford 350
| Sleeps | 5 |
| Length | 23 ft 11 in |
| Ext Width | 8 ft 6 in |
| Ext Height | 10 ft 11 in |
| Hitch Weight | 5000 lbs |
| GVWR | 12500 lbs |
| Fresh Water Capacity | 50 gals |
| Grey Water Capacity | 25 gals |
| Black Water Capacity | 22 gals |
| Furnace BTU | 20000 btu |
| Fuel Type | Gasoline |
| Miles | 10895 |
| Engine | 6.8L V10 |
| Chassis | Ford 350 |
| VIN | 1GB6GUCG9H1112537 |
Freelander 21QB Ford 350 Reviews
Loading
.
Manufacturer and/or stock photographs may be used and may not be representative of the particular unit being viewed. Where an image has a stock image indicator, please confirm specific unit details with your dealer representative.


