Used 2017 Coachmen RV Freedom Express Liberty Edition 320BHDS Travel Trailer
Limited Edition Value
Step inside this spacious triple slide 320BHDS Freedom Express Liberty Edition travel trailer featuring a rear bunkhouse. Upon entering the trailer you are immediately in a large spacious kitchen with an island counter including a double kitchen sink. There are two slide outs with one featuring a refrigerator, three burner range, microwave, and overhead cabinets. The second slide features a booth dinette and a sofa. You will also find an entertainment center just outside the bunkhouse which can be viewed easily from anywhere in the kitchen or living room area.
Just inside the entry door to the right is a step-in closet and a side aisle bath that can be entered from the living room and from within the front bedroom. The bath includes an angled shower, toilet and a sink.
The private front bedroom features a comfy queen bed with nightstands and wardrobes on either side of the bed, plus overhead storage.
In the rear of the trailer there is a large bunkhouse that features a double bunk, wardrobe, plus a 2nd wardrobe/TV combo along the rear. There is also a futon slide with a flip-up bunk that can be conveniently tucked away during the day when you want more seating.
Enjoy plenty of storage both inside and out with a front pass-thru storage compartment for all your outdoor gear. And, the added convenience of a rear exterior camp kitchen for all your outdoor cooking needs, plus so much more!
Maybe it’s me. Where I come from I can’t get help. Maybe it looks like I’m not approachable, Maybe it’s because I am old, fat and ugly. Maybe I’m invisible. But I can be standing in an aisle at Home Depot, Lowe’s, Walmart or any other place of business that is willing to take my money looking for something and have a store clerk pass by me without acknowledging me or asking if they could be of assistance. - Billy
Stock# LM5670
| Sleeps | 9 |
| Slides | 3 |
| Length | 36 ft 11 in |
| Ext Width | 8 ft |
| Ext Height | 11 ft 2 in |
| Int Height | 6 ft 9 in |
| Hitch Weight | 879 lbs |
| GVWR | 10700 lbs |
| Dry Weight | 7954 lbs |
| Cargo Capacity | 2746 lbs |
| Fresh Water Capacity | 49 gals |
| Grey Water Capacity | 66 gals |
| Black Water Capacity | 33 gals |
| Tire Size | ST225/75R15D |
| VIN | 5ZT2FEXB6HA025243 |
Freedom Express Liberty Edition 320BHDS Reviews
Loading
.
Manufacturer and/or stock photographs may be used and may not be representative of the particular unit being viewed. Where an image has a stock image indicator, please confirm specific unit details with your dealer representative.


